W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy ze stroną społeczną na temat przyszłości Kopalni Krupiński

23.09.2016

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski wraz z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) 22 września 2016 r. spotkali się ze stroną społeczną. W trakcie rozmów władze JSW poinformowały o planach związanych z przyszłością kopalni Krupiński w Suszcu.

- Jesteśmy zdeterminowani, by realizować założony plan restrukturyzacji spółki. Dzięki temu będzie mogła ona dalej rozwijać się i zwiększać swoją konkurencyjność na rynku – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Mamy też bardzo dobrą informację dla samorządów Suszca i okolicznych gmin. Jest pomysł na zagospodarowanie terenów po kopalni Krupiński. Za wcześnie jeszcze na szczegóły, ale jest plan stworzenia tam nowych miejsc pracy o innym charakterze – zapewnił z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zdaniem zarządu JSW decyzja o wyprowadzeniu Kopalni Krupiński ze struktur JSW i przekazana jej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń była słuszna.

Przeniesienie kopalni Krupiński do SRK było jednym z punktów podpisanego 29 sierpnia 2016 r. porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Uzgodniono obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 r.

Łączna suma strat KWK Krupiński w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Zakład wydobywa głównie węgiel energetyczny, na który zapotrzebowanie maleje. JSW chce skupić się przede wszystkim na produkcji najwyższej jakości węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie surowca ze złóż Krupińskiego sięgające w ubiegłym roku 59 procent, a w 2014 r. 63 procent.

Żaden z 2 200 pracowników kopalni nie straci pracy. W spółce nadal obowiązują gwarancje zatrudnienia udzielone załodze po wejściu firmy na giełdę. Pracownicy kopalni, którzy nie zdecydują się dobrowolnie na skorzystanie z pakietu osłon socjalnych, a więc urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych, zostaną przeniesieni do pozostałych kopalni spółki. Przy alokacji ma być brane pod uwagę miejsce zamieszkania pracowników oraz to, by nie rozdzielać zgranych już ze sobą brygad.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}