W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie inaugurujące projekt dotyczący rozwoju i wdrożenia koncepcji kontraktów na efekt energetyczny

08.01.2020

W dniu 8 stycznia 2020 r., w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie inaugurujące prace grupy roboczej w ramach projektu dotyczącego rozwoju i wdrożenia w Polsce koncepcji kontraktów na efekt energetyczny (ang. Energy Performance Contracting – EPC).

W ramach promocji różnych form wsparcia inwestycji w obszarze efektywności energetycznej, Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło współpracę z ekspertami Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (European Investment Advisory Hub - EIAH), inicjatywy stworzonej w wyniku współpracy Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej, w celu wsparcia doradczego i technicznego państw członkowskich, w zakresie identyfikacji i przygotowania projektów inwestycyjnych.

W wyniku projektu, który będzie realizowany we współpracy z EIAH, planowane jest m.in. przygotowanie przewodnika z zaleceniami do zastosowania w kontraktach na efekt energetyczny (w tym opracowanie modelowego kontraktu na efekt energetyczny, w odniesieniu do podmiotów publicznych) oraz przygotowanie propozycji narzędzia finansowego dla kompleksowego wsparcia sektora przedsiębiorstw świadczących usługi energetyczne (ang. Energy Service Companies – ESCO) w Polsce.

Na potrzeby realizacji celów projektu, a także zdefiniowania jego ostatecznego zakresu powołana została grupa robocza składająca się z przedstawicieli EIAH, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE) oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Podczas spotkania inaugurującego prace grupy roboczej omówiono m.in. bariery w rozwoju koncepcji kontraktów na efekt energetyczny w Polsce, jak również zidentyfikowano obszary potencjalnego rozwoju tej formuły w ramach przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}