W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Dąbrowski na 10. rocznicy członkostwa Polski w MAE

17.10.2018

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski 17 października 2018 r. wziął udział w uroczystości z okazji 10. rocznicy członkostwa Polski w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), które odbyły się w Ambasadzie RP we Francji. W wydarzeniach uczestniczyli również: Michał Kurtyka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i prezydent COP24 w Katowicach, Piotr Woźniak - prezes PGNiG, Laurent Fabius - przewodniczący Rady Konstytucyjnej we Francji i prezydent COP21 w Paryżu, Fatih Birol - Dyrektor Wykonawczy MAE oraz Didier Holleaux - wiceprezes Engie.

Uroczystość z okazji 10. rocznicy członkostwa Polski w MAE

Podczas debaty „Transformacja energetyczna: droga do implementacji Porozumienia Paryskiego” poruszono kwestię wyzwań stojących przed polską Prezydencją dotyczących wdrożenia osiągniętego w Paryżu porozumienia. Odnosząc się do bardzo ambitnego celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C rocznie, przedstawionego w raporcie IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) Dyrektor Wykonawczy MAE Fatih Birol podkreślił konieczność rozwijania nowoczesnych technologii, takich jak CCUS - wychwytywanie i składowanie CO2, bez których osiągniecie zamierzonego celu słabnie z miesiąca na miesiąc. Poinformował, że w ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło, technologia stała się tańsza i bardziej dostępna, a mimo to udział paliw kopalnych w emisjach światowych nie zmienił się od 30 lat i nadal pozostaje na poziomie 81%. Dodał, że z tego powodu ważniejsze niż redukcja paliw kopalnych jest zbudowanie kompromisu między ich dalszą konsumpcją a niższą emisyjnością.

Dyrektor Birol zauważył także, że w trakcie dziesięciu lat członkostwa w Agencji, polski system energetyczny bardzo się zmienił i nadal będzie ulegał transformacji, wraz z wprowadzaniem nowych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej oraz zmian w systemie transportowym.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił rolę gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii szczególnie ważnego dla okresu transformacji energetycznej Polski. Polska, przystępując do MAE, zapewniła sobie bezpieczeństwo naftowe. Prezes dodał, że Agencja może również odegrać istotną rolę na świecie w zakresie bezpieczeństwa gazowego.

                                                                                      ***

Polska przystąpiła do Międzynarodowej Agencji Energetycznej 25 września 2008 r. jako jej 28 członek. Dzięki temu nie tylko zapewniła sobie wsparcie ze strony członków organizacji w zakresie reagowania kryzysowego i współdziałania na rynku naftowym, ale także zyskała możliwość aktywnego udziału w kształtowaniu światowych trendów w polityce energetycznej i klimatycznej. Członkostwo w organizacji daje nam również dostęp do prognoz, analiz i wsparcia ze strony ekspertów Sekretariatu MAE, uznawanego za jedną z najbardziej profesjonalnych i międzynarodowych instytucji zajmujących się problematyką energetyczną.

Obchody 10 rocznicy członkostwa Polski w MAE zostały zorganizowane przez Ministerstwo Energii, Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD, Ambasadę RP we Francji oraz PGNiG S.A.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.10.2018 14:17 Zuzanna Maruszak
Pierwsza publikacja:
19.10.2018 14:17 Zuzanna Maruszak
{"register":{"columns":[]}}