W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotrowski: Przeciwdziałanie nadmiernemu zanieczyszczeniu powietrza to jedno z najważniejszych zadań przed jakimi staje dziś sektor energetyczny

25.01.2018

- Dzięki wprowadzonej przez ME zmianie przepisów spółki energetyczne uzyskały podstawę do przygotowania nowych taryf antysmogowych. Polacy uzyskali w ten sposób kolejne skuteczne narzędzie do walki z niską emisją i smogiem. To ważne, że spółki energetyczne bardzo aktywnie włączają się w działania, mające na celu poprawę stanu powietrza w Polsce – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas inauguracji dolnośląskiej edycji nowego programu edukacyjno-ekologicznego Tauronu „Oddychaj powietrzem”. Wydarzenie odbyło się we Wrocławiu 25 stycznia 2018 r.

- Akcja Tauronu jest bardzo ważna, bo problem smogu dotyka nas wszystkich. Zmiana tej trudnej do tolerowania sytuacji wymaga szerokiej aktywności wielu stron, w tym przede wszystkim obywateli. Pakiet inicjatyw podejmowanych przez Tauron, w tym propozycja nowych atrakcyjnych taryf nocnych dla tych, co z palenia niskiej jakości paliwami stałymi chcą przejść na grzanie elektrycznością, ma wspierać zarówno obywateli, jak i dyskontować inicjatywy rządu, mające na celu poprawę stanu powietrza w Polsce - podkreślił wicemnister Piotrowski. - Program „Oddychaj powietrzem” Tauronu służy nie tylko edukacji, ale też podpowiada użyteczne rozwiązania – dodał.

Podsekretarz stanu w ME przypomniał także, że w nowelizacji przepisów wprowadzonej ME nie chodziło o obniżkę cen dla tych, co już korzystają z grzania elektrycznego, lecz o wprowadzenie nowej taryfy antysmogowej dla tych, którym dotychczasowe rozwiązania nie odpowiadały. Mamy więc kolejne, skuteczne narzędzie do walki z niską emisją i smogiem – Redukcja smogu wpłynie korzystnie stan zdrowia Polaków -  podkreślił wiceminister. - Warto jednak ocieplić budynek i z rozwagą dobierać systemy grzewcze, do taryfy antysmogowej konieczna jest akumulacja ciepła przez 16 godzin. Do nowej taryfy nie bardzo pasują też pompy ciepła wykorzystujące powietrze atmosferyczne, bo od 22.00 do 6.00 mają najgorszą sprawność – dodał.

Wiceminister Piotrowski, podkreślił także, że dzięki zmianie przepisów przygotowanej przez Ministerstwo Energii, została wprowadzona dodatkowa oferta z korzystniejszą stawką opłat za dystrybucję energii elektrycznej zużywanej nocą przez gospodarstwa domowe. Zostały również zaproponowane nowe i atrakcyjniejsze ceny energii elektrycznej w tych godzinach. Dla odbiorców oznacza to nie tylko oszczędności. Jest to skuteczne narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Preferencyjne stawki za ogrzewanie prądem stanowią atrakcyjną alternatywę dla nieprzyjaznych dla środowiska form ogrzewania. Za niską emisję sporą część odpowiedzialności ponoszą pojazdy spalinowe. Jest to dodatkowy powód do wspierania rozwoju elektromobilności. Użytkownicy aut elektrycznych zyskują możliwość tańszego naładowania swoich pojazdów w godzinach 22:00-6:00.

***

TAURON zainaugurował dolnośląską edycję nowego programu edukacyjno-ekologicznego pn. Oddychaj powietrzem. W ramach programu ruszyła kampania informacyjna dotycząca sposobów walki ze smogiem oraz zbieranie danych do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwie w sezonie grzewczym.

Więcej o taryfie antysmogowej

Materiały

przepisów
Więcej o taryfie antysmogowej

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.05.2018 06:30 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.05.2018 06:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}