W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jacek Sasin: inwestycja w atom zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne na dziesięciolecia

13.04.2023

- Odchodząc od węgla chcemy naszą energetykę oprzeć na atomie, bo energia jądrowa jest dziś energią tanią, bezpieczna, czystą i pewną – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji informującej o powołaniu spółki, która będzie realizować projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie.

Powołana dziś spółka PGE-PAK Energia Jądrowa to kolejny etap przybliżający budowę elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie. Teraz będzie ona prowadzić dalsze rozmowy z Koreańczykami dotyczące m. in. technologii, oddziaływania na środowisko, harmonogramu inwestycji, udziału właścicielskiego oraz finansowania. Poprzez obecność w projekcie PGE, spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa. 

- Musimy myśleć przyszłościowo, o naszym bezpieczeństwie energetycznym w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat i nie możemy ignorować procesów, które się dzieją wokół nas. Przykładem jest restrykcyjna, unijna polityka energetyczna – argumentuje wicepremier Jacek Sasin. 

Polska energetyka jest oparta w 70 procentach na węglu, dlatego czeka nas ogromna i kosztowna transformacja tego sektora. Jednym z jej znaczących filarów będzie energetyka odnawialna. W polskich warunkach OZE nie gwarantuje jednak stabilności systemu. Aby zapewnić niezależność i bezpieczeństwo energetyczne państwa, Polska stawia na atom. 

- To jest ostatni dzwonek, żeby podejmować takie wyzwania oraz inicjować energetycznie ważne dla Polski inwestycje – mówi wicepremier Jacek Sasin. 

Eksperci na podstawie dotychczas wykonanych analiz przewidują, że w Pątnowie mogą zostać wybudowane co najmniej 2 reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Będą one mogły dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh czystej energii. Uruchomienie pierwszego bloku możliwe jest już w 2035 roku. 

- Ta inwestycja może w przyszłości zapewnić wytwarzanie energii na poziomie 10% krajowego zapotrzebowania – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Centralna lokalizacja Pątnowa, znajdująca się przy jednym z kluczowych, krajowych węzłów energetycznych umożliwia przesył energii we wszystkich kierunkach Polski. 

Korzyści dla gospodarki

Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że to kosztowny, ale opłacalny projekt. Realizacja takiej inwestycji to także znaczące korzyści dla całej gospodarki.  

Jak podkreśla: - „elektrownia, która tutaj będzie powstawać to 10 tys. nowych miejsc pracy. To szansa rozwoju dla tego regionu oraz dla samorządów na pozyskiwanie nowych środków”. 

- To jest skok cywilizacyjny dla Wielkopolski. To gigantyczny impuls i dla życia społecznego, i dla gospodarki i dla samorządów, które wzorowo współpracują z rządem. To są nowe inwestycje i tysiące nowych miejsc pracy. Krótko mówiąc, Konin I Wielkopolska Wschodnia staną się jednym z fundamentalnych centrów rozwojowych polskiej energetyki jądrowej – dodaje minister Zbigniew Hoffmann.

Polityka Energetyczna Polski 

„Polityka energetyczna Polski do roku 2040” – przewiduje, że do 2040 r. będziemy mieć trzy wielkoskalowe elektrownie jądrowe. Pierwsza, rządowa, powstanie w oparciu o amerykańską technologię na Pomorzu, a lokalizacja drugiej zostanie wyznaczona wkrótce. Trzecia elektrownia jądrowa, realizowana jako projekt biznesowy przez PGE i ZE PAK we współpracy z Koreańczykami będzie uzupełnieniem projektu rządowego.  

Równolegle największe polskie spółki, takie jak np. Orlen czy KGHM, planują inwestycje w tzw. SMR-y, czyli technologię małych reaktorów jądrowych, które dopełnią program rządowy. Uaktualniona PEP2040 przewiduje, że w 2040 r. ok. 73 proc. energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić z atomu oraz OZE. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}