W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jacek Sasin uczestnikiem Forum Regionów Trójmorza w Lublinie

07.06.2022

- Sprawdziła się idea Trójmorza. Kraje Europy Środkowej mogą być nowym kołem zamachowym dla całej Europy. W ostatnich latach rośnie ich potencjał gospodarczy, zamożność. Daleko nam wprawdzie do krajów starej Unii Europejskiej, ale konsekwentnie skracamy ten dystans – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

Wicepremier Jacek Sasin stoi przy mównicy. W tle ekran z logotypem MAP i napisem Economic Forum.

Znaczenie Trójmorza dla Europy

Samorządowy Kongres Trójmorza to wydarzenie gospodarcze łączące przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej z sektorami biznesu i nauki z 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Politycy, samorządowcy, eksperci i naukowcy starają się określić aktualne wyzwania i cele stojące przed krajami naszego regionu, w szybko zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych.

Coraz więcej ekspertów przyznaje, że kraje naszego regionu mogą wiele Unii zaoferować. Kryzys wywołany pandemią potwierdza, że dotychczasowa polityka rozproszonych centrów produkcji nie sprawdziła się. Obecnie powinny one być lokowane bliżej obiorców.

- Jeśli szukać dobrych miejsc do lokowania inwestycji w ramach skracania łańcucha dostaw, to trudno nie zauważyć, że to właśnie Środkowa Europa - kraje Trójmorza są takim miejscem, gdzie te inwestycje powinny powstawać - mówi wicepremier Jacek Sasin

 Do inwestowania w naszym regionie mają zachęcić przedsiębiorców m.in. coraz lepsza infrastruktura komunikacyjna, czyli budowa nowych dróg w tym Via Karpatia oraz kapitał ludzki, czyli dobrze wykwalifikowana kadra potrzebna dla uruchamiania nowych centrów produkcji.

Bezpieczeństwo energetyczne

Podkreślić należy, że wśród krajów Trójmorza Polska dysponuje już coraz lepszą infrastrukturą, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie i dywersyfikację źródeł dostaw.

- Polska połączyła się infrastrukturą energetyczną z Czechami i Słowacją, uruchomiono również nowe połączenie gazociągowe z Litwą, z portem w Kłajpedzie. Otwieramy nasze możliwości - gazoport w Świnoujściu, planujemy kolejny gazoport w Gdańsku – argumentuje wicepremier.

Tylko silne gospodarczo i mocno zintegrowane we współpracy Trójmorze pozwoli odpowiedzieć na dwa największe wyzwania, przed jakimi stoją kraje naszego regionu. Pierwsze, to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa militarnego przed rosyjską agresją, a drugie to zachowanie podmiotowości w strukturach Unii Europejskiej.

- Wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy, pokazują, jak ważne jest wspólne szukanie alternatywnych dostaw surowców energetycznych. Dlatego powinniśmy, możemy i robimy to razem, bo jeśli robimy to w większej organizacji to więcej możemy - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Znaczenie Ukrainy w regionie

 Państwa Trójmorza mogą odegrać także ważną rolę w procesie powojennej odbudowy Ukrainy oraz ułatwić włączanie tego kraju w europejskie systemy energetyczne i transportowe, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej suwerenności.
 
- Ukraina to państwo o dużym potencjale. Wielkie terytorium, dwukrotnie większe od Polski, prawie 40 mln ludności - oczywiście dziś duża część uciekła przed wojną - ma surowce naturalne. To wszystko byłoby wielkim atutem wzmacniającym Trójmorze – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Historia Inicjatywy Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza odgrywa coraz większą rolę w Europie, ponieważ ma duży potencjał ekonomiczny, a w ciągu ostatnich 15 lat państwa te rozwijały się najdynamiczniej na starym kontynencie. Dziś wytwarzają one 20 % PKB Unii Europejskiej. Ponadto, łączy je wspólna historia, kultura i chęć osiągnięcia poziomu życia zachodniego społeczeństwa. Pomysłodawcą Projektu Trójmorza był śp. Prezydent Lech Kaczyński, a następnie kontynuował ją Prezydenta Andrzej Duda. W dniach 29-30 czerwca 2021 w Lublinie miał miejsce pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}