W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR)

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) zostało powołane 14 grudnia 1950 r. w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym zadaniem tej agencji NZ jest prowadzenie i koordynacja wysiłków międzynarodowych na rzecz ochrony uchodźców i rozwiązywanie problemów uchodźców na świecie. Według danych UNHCR z 2021 r., agencja dociera z pomocą do 82,4 milionów osób przymusowo przesiedlonych na świecie (w tym m.in. uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych, repatriantów i bezpaństwowców).

Siedziba główna UNHCR znajduje się w Genewie, natomiast organizacja jest aktywna w około 132 krajach na całym świecie. Według stanu na 31 grudnia 2020 r., UNHCR zatrudnia 17 878 osób, z czego niemal 91% pracuje w biurach w terenie, w tym na Bliskim Wschodzie, Azji i Afryce, gdzie znajduje się największa liczba ludności przesiedlonej przymusowo. UNHCR zatrudnia specjalistów z wielu dziedzin, w tym ds. ochrony prawnej, edukacji, zdrowia, logistyki, bezpieczeństwa, administracji, zarządzania projektami czy doradców ds. praw kobiet.

 

Formy zatrudnienia

UNHCR prowadzi rekrutacje w ramach dwóch głównych kategorii zatrudnienia:

Stanowiska rekrutowane międzynarodowo (International staff):

  • International Professional Officers („P”) – merytoryczne i wyższe kierownicze („D”) rekrutowane międzynarodowo.
  • Field Service Staff („FS”) – stanowiska o charakterze technicznym i administracyjnym. Znajdują się głównie poza siedzibą UNHCR w Genewie. W przypadku UNHCR, zapełniane są na ogół w trybie procedur wewnętrznych i rzadko ogłaszane są zewnętrznie.
  • Junior Professional Officers („JPO”) – młodzi specjaliści mianowani na stanowiska finansowane przez państwa-donatorów. Rekrutowane na czas jednego roku (z możliwością przedłużenia o zwykle rok lub dwa, w zależności od ustaleń z donatorem).

 

Stanowiska rekrutowane lokalnie (National staff):

  • National Professional Officers („NPO”) – merytoryczne i wyższe kierownicze rekrutowane narodowo, wymagające doświadczenia i wiedzy dot. uwarunkowań lokalnych.
  • General Service Staff („G”) – stanowiska o charakterze technicznym i administracyjnym wykonywane w celu wspierania działań pracowników merytorycznych. Rekrutowane zwykle w trybie procedur wewnętrznych i rzadko ogłaszane są zewnętrznie.

 

Wymogi i procedury

W zależności od typu zatrudnienia, UNHCR prowadzi różnego rodzaju postepowania rekrutacyjne, w tym w ramach:

 

Szczegółowe informacje nt. rekrutacji na poszczególne stanowiska oraz listy wakatów dostępne są na portalu internetowym UNHCR, w zakładce „Careers” na stronie: https://www.unhcr.org/careers.html. Ogłoszenia o pracę można przeszukiwać w tabeli dostępnej w okienku „Vacancies” dostępnym w ww. zakładce. Stanowiska można przeszukiwać m.in. według nazwy, zaszeregowania czy miejsca pracy. Szczegółowe wymogi dotyczące wyboru na dane stanowisko znajdują się w ogłoszeniu o pracę.

 

Minimalne kryteria zazwyczaj stawiane kandydatom to ukończone studia wyższe (z tytułem licencjackim lub magisterskie), odpowiednie doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie, płynna znajomość języka angielskiego oraz ew. drugiego języka (w przypadku pracy w miejscu, gdzie j. angielski nie jest powszechnie używany).

 

Jak aplikować?

Aplikacje w odpowiedzi na zamieszczane na stronie UNHCR ogłoszenia o pracę wysyła się elektronicznie poprzez kliknięcie na „Apply” u dołu ogłoszenia. Aby móc wysłać aplikację, należy wcześniej założyć konto, zarejestrować się i wypełnić szczegółowy formularz, który jest formą elektronicznego CV.

W celu stworzenia swojego profilu należy kliknąć na okienko „New user”, które znajduje się u góry nad listą ogłoszeń o pracę (przypominamy, że pełna lista otwartych stanowisk znajduje się w zakładce „Vacancies” na stronie „Careers”). Po pierwszym logowaniu profil będzie dostępny po wpisaniu adresu mailowego i wybranego hasła. Formularz profilowy (Personal History Form, tzw. P11) zawiera informacje na temat miejsca zamieszkania, narodowości, wykształcenia, znajomości języków oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydata. Na końcu formularza wymagane jest podanie osób rekomendujących, jednakże nie powinni to być przełożeni kandydata ani członkowie Jego/Jej rodziny. Naszym zdaniem właściwe jest podanie jako osób rekomendujących bliskich współpracowników, którzy będą znali kandydata zarówno od strony zawodowej, jak i mogli coś powiedzieć na temat jego/jej charakteru i usposobienia. Wszystkie pola obowiązkowe formularza, oznaczone gwiazdkami, muszą być wypełnione, aby można było zachować wersję końcową formularza i wysłać aplikację.

Profil zawodowy na stronie UNHCR zaprojektowany jest tak, że umożliwia wykorzystanie istniejącego P11 przy wysyłaniu nowych aplikacji. Zalecamy jednak aktualizację formularza P11 na Państwa profilu każdorazowo przed wysłaniem kolejnej aplikacji, po uwzględnieniu kryteriów stawianych kandydatom na stanowisko, o które chcą się Państwo ubiegać.

Formy zatrudnienia

Podobnie jak w większości organizacji systemu Narodów Zjednoczonych, w UNHCR wyróżnia się następujące podstawowe kategorie stanowisk:

  • Merytoryczne i wyższe kierownicze rekrutowane międzynarodowo (Professional and higher categories – P, D);
  • Pomocnicze (General Service) jak asystenci biurowi, ochrona budynków czy IT, rekrutowane lokalnie;
  • Narodowe merytoryczne (National Professional Officers – NO), rekrutowane lokalnie;
  • Stanowiska tzw. Field Service – FS, o charakterze technicznym i administracyjnym w takich dziedzinach jak: technologie informacyjne, zarządzanie zasobami ludzkimi, finanse, logistyka czy transport. Stanowiska tej kategorii zawodowej znajdują się głównie poza siedzibą UNHCR w Genewie. W przypadku UNHCR stanowiska Field Service zapełniane są na ogół w trybie procedur wewnętrznych i rzadko ogłaszane są zewnętrznie.

Wymogi i procedury

Listy wakatów w Biurze Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców dostępne są na portalu internetowym UNHCR, w zakładce „Current vacancies” na stronie poświęconej karierze w tej organizacji. Ogłoszenia o pracę można przeszukiwać m.in. według nazwy stanowiska, zaszeregowania czy miejsca pracy. Szczegółowe wymogi dotyczące wyboru na dane stanowisko znajdują się w ogłoszeniu o pracę. Minimalne kryteria stawiane wszystkim kandydatom to ukończone studia wyższe (z tytułem licencjackim lub magisterskie), odpowiednie doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie (minimum dwa lata dla najniższej kategorii stanowisk merytorycznych o randze P2), świetna znajomość języka angielskiego, potwierdzona dyplomem TOEIC lub IELTS oraz ew. drugiego języka.

Oprócz ogłoszeń na konkretne stanowiska UNHCR ogłasza także nabory do baz danych (tzw. rosterów) osób, które po przejściu procedury rekrutacyjnej do organizacji mogą podjąć pracę w krótkim terminie w danej kategorii stanowisk. Ogłoszenia te różnią się od ogłoszeń na konkretne stanowiska m.in. tym, że w nazwie stanowiska mają napisane „Profile”, np. Profile Protection Officer, lub Profile Administration/Finance Officer oraz że nie ma sprecyzowanego miejsca misji ani rangi stanowiska. Do stanowisk objętych tą formą rekrutacji należą: Supply Officer, Physical Site Planner, Shelter Officer, Field Safety Advisor, Project Control Officer, Administrative/Finance Officer, Protection Officer, Camp Coordination and Camp Management Officer, Registration Officer. Szczegółowy opis wymagań stawianych kandydatom na te stanowiska oraz opis obowiązków znajdują się pod tym linkiem.

Jak aplikować?

Aplikacje w odpowiedzi na zamieszczane na stronie UNHCR ogłoszenia o pracę wysyła się elektronicznie poprzez kliknięcie na „Apply now” u dołu ogłoszenia. Aby móc wysłać aplikację, należy wcześniej założyć konto, zarejestrować się i wypełnić szczegółowy formularz, który jest formą elektronicznego CV.

W celu stworzenia swojego profilu należy kliknąć na „Register now” w okienku „Login”, które znajduje się u góry nad listą ogłoszeń o pracę (Przypominamy, że pełna lista otwartych stanowisk znajduje się w zakładce „Current vacancies” na stronie „Employment”). Po pierwszym logowaniu profil będzie dostępny po wpisaniu adresu mailowego i wybranego hasła.

Formularz profilowy, zwany potocznie P11 (Personal History Form) zawiera informacje na temat miejsca zamieszkania, narodowości, wykształcenia, znajomości języków oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydata. Na końcu formularza wymagane jest podanie trzech osób rekomendujących, jednakże nie powinni to być przełożeni kandydata ani członkowie Jego/Jej rodziny. Naszym zdaniem właściwe jest podanie jako osób rekomendujących bliskich współpracowników, którzy będą znali kandydata zarówno od strony zawodowej, jak i mogli coś powiedzieć na temat Jego/Jej charakteru i usposobienia. Wszystkie pola obowiązkowe formularza, oznaczone gwiazdkami, muszą być wypełnione, aby można było zachować wersję końcową formularza i wysłać aplikację.

Profil zawodowy na stronie UNHCR zaprojektowany jest tak, że umożliwia wykorzystanie istniejącego P11 przy wysyłaniu nowych aplikacji. Zalecamy jednak aktualizację formularza P11 na Państwa profilu każdorazowo przed wysłaniem kolejnej aplikacji, po uwzględnieniu kryteriów stawianych kandydatom na stanowisko, o które chcą się Państwo ubiegać.

{"register":{"columns":[]}}