W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyplomacja polska a sektor rybacki

Książka dr Stanisława Ciosa „Dyplomacja polska a sektor rybacki” jest wartościową publikacją, dostarczającą wielu nieznanych informacji. Pokazuje skalę działań polskiej dyplomacji na rzecz sektora rybackiego, w tym poprzez traktaty i umowy, wsparcie dla ośrodków naukowych w kontaktach z partnerami zagranicznymi i aktywność na rzecz ochrony ważniejszych gatunków i środowiska.

Dyplomacja polska i sektor rybacki www.png

W dziejach Polski rybołówstwo dalekomorskie jest jedynym sektorem, w którym krajowe przedsiębiorstwa prowadziły działalność w wymiarze globalnym. Wielokrotnie, zwłaszcza w okresie II Rzeczpospolitej, wędkarstwo stanowiło tło dla rozmów dyplomatycznych, nawet na najwyższych szczeblach politycznych. Ważnym elementem publikacji jest rozdział dotyczący korzeni Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), ponieważ współpraca w sektorze rybackim leżała u podstaw powstania konwencji o ochronie środowiska Morza Bałtyckiego, a następnie zwołania Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Powyższe powiązania praktycznie są nieznane, nawet historykom rybactwa. Dlatego te i inne kwestie warto przybliżyć szerszemu gronu czytelników.

Materiały

Dyplomacja​_polska​_i​_sektor​_rybacki
Dyplomacja​_polska​_i​_sektor​_rybacki.pdf 2.18MB
{"register":{"columns":[]}}