W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa w ramach Procesu Warszawskiego

08.10.2019

– Temat cyberbezpieczeństwa jest jednym z najpilniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa na świecie, również na Bliskim Wschodzie - powiedział minister Jacek Czaputowicz w Seulu podczas inauguracji grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa, powołanej w ramach Procesu Warszawskiego.

Grupa robocza Procesu Warszawskiego

W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali na temat możliwości zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie poprzez zintensyfikowanie współpracy państw regionu na rzecz większej odporności na zagrożenia płynące z wirtualnego świata. Omówiono także aktualne zagrożenia i trendy związane z rozwojem aktywności w cyberprzestrzeni.

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz podkreślił, że wielu aktorów na Bliskim Wschodzie rozwija zdolności do działania w cyberprzestrzeni, a ataki cybernetyczne zagrażają zbiorowemu bezpieczeństwu regionalnemu, zwiększają nieufność, niestabilność i ryzyko konfliktu. - Konieczna jest dyskusja na temat praw i obowiązków regulujących korzystanie z cyberprzestrzeni na poziomie regionalnym - mówił minister, wskazując, że grupa może znacząco przyczynić się do zwiększenia odpowiedzialności państw w cyberprzestrzeni i położenia kresu praktyce bezkarności cyber-agresorów. 

Minister wyraził także przekonanie, że spotkanie grupy roboczej stanowi okazję do perspektywicznej refleksji na temat sposobów wzmocnienia przez państwa infrastruktury bezpieczeństwa cybernetycznego i zwiększenia  regionalnej stabilności cybernetycznej na Bliskim Wschodzie.  

Spotkanie w stolicy Republiki Korei jest pierwszym z posiedzeń grup roboczych utworzonych podczas konferencji ministerialnej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, zorganizowanej w Warszawie w lutym bieżącego roku. Spotkaniu współprzewodniczyli: Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Robert Strayer, zastępca asystenta sekretarza stanu USA oraz Kim Gunn, ambasador ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Korei.

W posiedzeniu uczestniczył także zastępca dyrektora NASK Krzysztof Śliwicki, który poinformował o polskim systemie rozpoznawania zagrożeń w przestrzeni cybernetycznej oraz trendów w tym obszarze występujących w regionie Bliskiego Wschodu.

- Dyskusje podczas wydarzenia pokazały, że środowisko międzynarodowe pozostaje zaangażowane w rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa w tym regionie – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Wyraził przy tym zadowolenie, że już niemal 50 krajów, w tym zdecydowana większość państw członkowskich UE i krajów z regionu Bliskiego Wschodu, wyraziło chęć uczestnictwa w obradach grup roboczych. 

W najbliższym czasie odbędą się posiedzenia kolejnych grup roboczych Procesu Warszawskiego: 10-11 października w Waszyngtonie spotka się grupa ds. praw człowieka, a 21-22 października w Manamie grupa ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego. Następnie w dniach 24-25 października w Warszawie odbędzie się spotkanie grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego, a 14-15 listopada w Bukareszcie grupy ds. proliferacji pocisków balistycznych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

fot. Gabriel Piętka