W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jutro moment kulminacyjny naszej prezydencji - obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

16.02.2021

– Łączy nas nie tylko geografia. Łączy nas nie tylko historia czy wspólne rozumienie słów "wolność" i "solidarność", ale podobne wyzwania społeczno-gospodarcze – powiedział dziś podczas briefingu dla mediów w KPRM sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pełnomocnik Rządu do spraw polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz obchodów jubileuszu 30-lecia współpracy wyszehradzkiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk przypomniał, że Polska objęła 1 lipca 2020 r. rotacyjną, roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Stało się to w bardzo trudnych okolicznościach związanych z pandemią COVID-19, która zdominowała europejską i światową agendę. – Ograniczenia w funkcjonowaniu społeczeństwa, oświaty i gospodarki stanowią dla nas wszystkich ogromne wyzwanie. Chcemy, aby pozostały czas przewodnictwa Polski w V4 był okresem pozwalającym na przygotowanie „powrotu na właściwe tory” gospodarki i życia społecznego – dodał wiceszef polskiej dyplomacji, nawiązując do hasła polskiej prezydencji, które brzmi „Back on track” [„Powrót na właściwe tory”].

Wiceminister podkreślił, że w ramach wzmacniania współpracy w zakresie walki z pandemią, doprowadziliśmy, zgodnie z wolą premierów państw V4 wyrażoną podczas spotkania 11 września 2020 r. w Lublinie, do uruchomienia wirtualnego centrum V4 wymiany informacji ws. COVID-19. Prace centrum zostały zainaugurowane już 9 października ubiegłego roku. 

– Głównym obszarem praktycznej współpracy V4 jest wpływanie na kształt agendy europejskiej oraz zabieganie, aby odzwierciedlała ona w zrównoważony sposób potrzeby i uwarunkowania tak zróżnicowanego składu członkowskiego UE. W tym kontekście, Grupa Wyszehradzka wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność, chociażby w sprawach polityki migracyjnej czy też w kwestiach polityki wschodniej – powiedział w swoim wystąpieniu wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał również, że kwestią zasługującą na szczególną uwagę są przypadające na czas polskiej prezydencji obchody 30. rocznicy podpisania „Deklaracji Wyszehradzkiej” (15 lutego 1991 r.). 30-lecie współpracy wyszehradzkiej było jednym z tematów szczytu prezydentów państw V4 na Mierzei Helskiej 9 i 10 lutego 2021 r. Kulminacyjnym elementem obchodów będzie spotkanie premierów państw V4 17 lutego w Krakowie. W jego trakcie planowane jest podpisanie przez szefów rządów dwóch deklaracji. Pierwszej, poświęconej jubileuszowi V4, wskazującej na dotychczasowe bogate doświadczenia współpracy i podkreślającej zarazem wolę dalszego jej zacieśniania w obszarach wspólnego zainteresowania. Jednym z takich obszarów jest agenda cyfrowa – tego ważnego obszaru współpracy V4 będzie dotyczyła druga deklaracja, którą podpiszą premierzy.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk zaprezentował ponadto kilka projektów o charakterze promocyjnym, realizowanych z okazji 30. rocznicy powstania V4, również we współpracy z różnymi instytucjami w Polsce i w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej. – Aby podkreślić znaczenie tej istotnej rocznicy, planujemy, pomimo pandemii, szereg inicjatyw rocznicowych – od wspomnianych spotkań politycznych na wysokim szczeblu, przez szeroko zakrojone działania promocyjne, które będą prowadzone nie tylko w naszych czterech państwach, ale przede wszystkim na całym świecie za pośrednictwem ambasad i instytutów kultury naszych czterech państw - dodał. Jako przykłady wiceminister wymienił znaczek okolicznościowy wydany przez cztery poczty państw Grupy, wystawę politologiczną z okazji 30-lecia V4, przygotowaną przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki we współpracy z MSZ RP oraz w koordynacji z pozostałymi państwami należącymi do Grupy. Obecnie w trakcie realizacji - we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - jest też projekt murali o V4 w Warszawie, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Krystian Maj / KPRM

{"register":{"columns":[]}}