W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i USA

30.05.2019

– Możemy dziś spoglądać na przyszłość stosunków polsko-amerykańskich optymistycznie, z nadzieją, że będą one równie owocne jak te, których stulecie obchodzimy dzisiaj – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz w czasie konferencji „The Centennial of Polish - American Diplomatic Relations” poświęconej historii polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

Konferencja z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i USA

Wydarzenie, które odbyło się w warszawskim Klubie Bankowca, zostało zorganizowane wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasadę USA, we współpracy z German Marshall Fund. Wśród panelistów znaleźli się byli i obecni ambasadorowie obu państw, a także przedstawiciele świata nauki.

Prelegenci w swoich wystąpieniach przypomnieli historię wzajemnych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz omówili stan dzisiejszych stosunków transatlantyckich. – Nasze stosunki ewoluowały w kierunku prawdziwej przyjaźń między zaangażowanymi sojusznikami – ocenił minister Czaputowicz.

Oddzielny panel poświęcony został 30. rocznicy wyborów 1989 roku i roli, jaką Stany Zjednoczone odegrały w procesie zmian ustrojowych w Polsce. – Ostatnie tygodnie to także rocznice innych ważnych wydarzeń, które stworzyły podstawy współczesnego państwa polskiego, czyli 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica akcesji do Unii Europejskiej. Za kilka dni obchodzić będziemy też 30-lecie wyborów 4 czerwca 1989 r., które zapoczątkowały zwycięstwo Solidarności nad komunizmem i przywróciły Polskę na ścieżkę wolności i demokracji – powiedział minister Czaputowicz, dziękując stronie amerykańskiej za otrzymaną pomoc w okresie transformacji ustrojowej. – Każdy, kto brał udział w polskiej transformacji w latach 80. I 90. Pamięta ogromne poparcie, jakiego amerykańska administracja udzieliła wtedy „Solidarności” i demokratycznej opozycji w Polsce – podkreślił szef MSZ.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}