W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje w sprawie reformy Traktatów Unii Europejskiej

08.12.2023

Minister spraw zagranicznych oraz jego zastępcy wzięli udział w serii bilateralnych konsultacji poświęconych reformie instytucjonalnej zaproponowanej przez Parlament Europejski w przyjętej w dn. 22 listopada br. rezolucji ws. zmiany Traktatów.

Konsultacje bilateralne Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w sprawie reformy Traktatów Unii Europejskiej

Dziś szef polskiej dyplomacji udał się z wizytą do Tallinna, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Estonii Margusem Tsahkną. Głównym tematem konsultacji były zastrzeżenia wobec propozycji Parlamentu Europejskiego, dotyczące radykalnych zmian traktatów oraz przesuwania kompetencji państw członkowskich na poziom unijny. Ministrowie dyskutowali również o skutecznym sposobie ochrony granic, określonym przez Margusa Tsahkną jako główne wyzwanie dla bezpieczeństwa Estonii.  Wskazano, że współpraca w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego jest jednym ze sposobów przeciwstawienia się rosyjskiej agresji. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że Tallin jest kolejną stolicą, która dołącza do grupy państw podobnie patrzących na zagrożenia wynikające z nagłych zmian traktatowych i zgodnych ze stanowiskiem Polski.

W poniedziałek 4 grudnia w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Budapeszcie minister Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiał ze swoim węgierskim odpowiednikiem Péterem Szijjártó m.in. o próbie zmiany traktatów UE i przekazania większych uprawnień z poziomu narodowego na poziom europejski. Tematem rozmów były także wyzwania z zakresu polityki wschodniej wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

Szereg spotkań poświęconych reformie traktatów UE odbył również wiceminister Paweł Jabłoński, który spotkał się w tym tygodniu z chorwacką sekretarz stanu ds. europejskich Andreją Metelko-Zgombić w Zagrzebiu, sekretarz stanu w MSZ Bułgarii Eleną Szekerletową w Sofii, sekretarz stanu ds. UE Rumunii Danielą Gîtman w Bukareszcie oraz stałym sekretarzem w MSZ Cypru Kourosem Kyriakos w Nikozji. 

Na ten temat rozmawiał również w Warszawie wiceminister Arkadiusz Mularczyk z ambasadorami Irlandii, Słowenii, Austrii, Belgii, Portugalii, Luxemburga, Francji, Szwecji, Danii, Islandii, Norwegii, Finlandii oraz Grecji.

Zwrócono uwagę na niewielką przewagę głosów w Parlamencie Europejskim, dzięki którym przyjęto rezolucję ws. zmian Traktatów, co może obrazować różnice w stanowiskach państwo członkowskich, podczas gdy reforma Traktatów jest inicjatywą wymagającą jednomyślności. Podkreślono również, że Traktat Lizboński został stworzony z założeniem, że UE rozszerzy się w przyszłości i zaproponowana reforma nie jest warunkiem koniecznym dalszej integracji. Rozmówcy wskazali, że rozszerzenie UE nie powinno być warunkowane zmianą Traktatów.

Minister Szynkowski wskazał, że proponowane zmiany stwarzają podstawy do ingerencji UE w kompetencje państw członkowskich, a ich wprowadzenie będzie prowadziło do faktycznego ich ograniczenia w tak kluczowych obszarach jak ochrona granic zewnętrznych, rozwój infrastruktury transgranicznej, sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo zewnętrzne i obronność, transgraniczne prawo rodzinne, ochrona ludności, przemysł, edukacja i zdrowie publiczne.

W mediach na Litwie, we Włoszech i na Słowenii ukazał się również artykuł prasowy Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka prezentujący stanowisko polskiego rządu w sprawie proponowanych zmian w traktatach UE.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}