W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje wiceministra Pawła Jabłońskiego w Botswanie

06.07.2022

Pierwsze w historii stosunków polsko-botswańskich konsultacje polityczno-gospodarcze w Gaborone potwierdziły rolę Polski jako ważnego i perspektywicznego partnera Botswany w Europie.

Konsultacje wiceministra Pawła Jabłońskiego w Botswanie

Podczas rozmów z botswańskim ministrem spraw zagranicznych Lemogangiem Kwape omówione zostały m.in. kwestie rozwoju, relacji politycznych i gospodarczych, współpraca na forach międzynarodowych oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie. 

Wiceminister Paweł Jabłoński wskazał na szereg obszarów, takich jak digitalizacja usług publicznych, nowoczesne rozwiązania dla medycyny i ochrony zdrowia, produkcja i przetwórstwo żywności, sektor wydobywczy czy zielone technologie, w tym odnawialne źródła energii, w których polskie doświadczenia modernizacyjne mogłyby służyć realizacji wdrażanych obecnie przez Botswanę planów restrukturyzacji gospodarki. Podkreślił w tym kontekście gotowość Polski do dzielenia się naszymi doświadczeniami i know-how zwracając uwagę, że byłby to sposób na wykorzystanie dużego i ciągle niezdyskontowanego potencjału we wzajemnych relacjach gospodarczych. 

Ważnym tematem poruszanym przez obie strony na wszystkich spotkaniach była wojna w Ukrainie i jej globalne konsekwencje. W tym kontekście wiceminister Paweł Jabłoński przedstawił działania prowadzone przez polskie władze na rzecz ograniczenia konsekwencji globalnego kryzysu żywnościowego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę oraz walki z kłamliwą narracją rosyjską. Minister Kwape podkreślił zrozumienie i poparcie dla polskiego podejścia do działań wojennych w Ukrainie, a także uznanie dla zaangażowania polskich władz i Polaków w niesieniu pomocy temu krajowi.

Wizycie towarzyszyła misja gospodarcza polskich podmiotów gospodarczych zorganizowana we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, w której uczestniczyli przedstawiciele sektora ICT, bankowego, rolniczego, energetycznego i wydobywczego.

- Botswana jest postrzegana przez nas jako kraj sukcesu i szybkiego rozwoju, w którym w przyszłości Polska chciałaby też mieć swój udział - powiedział wiceminister Paweł Jabłoński inaugurując polsko-botswańskie forum gospodarcze. Dodał, że polskie podmioty dostrzegają duży potencjał i możliwości współpracy gospodarczej w wielu dziedzinach, w tym m.in. w obszarze rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, cyfryzacji oraz zielonych technologii. Wydarzenie stanowiło okazję do odbycia spotkań w formule B2B z lokalnymi przedsiębiorcami i instytucjami z otoczenia biznesu oraz podpisania Memorandum of Understanding pomiędzy Asseco Data Systems i Botswana Innovation Hub.

Wizyta w Botswanie była także okazją do przeprowadzenia konsultacji z ambasadorem UE w Botswanie Janem Sadkiem. Podczas spotkania omówiono najważniejsze kwestie dotyczące współpracy UE z Botswaną.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}