W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List wiceministra Mularczyka do posłów i senatorów

09.11.2023

Podczas spotkania z mediami 9 listopada br. sekretarz stanu w MSZ RP i Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945 Arkadiusz Mularczyk poinformował o wystosowaniu do wszystkich posłów X kadencji i senatorów XI kadencji listów z apelem o kontynuację wysiłków na rzecz uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji i odszkodowania za straty, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.

Sekretarz Stanu Arkadiusz Mularczyk

Wiceminister Mularczyk przypomniał o uchwałach Sejmu RP w sprawie zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej z 2004 i 2022 roku. Podkreślił, że w tej kwestii większość polskiego społeczeństwa jest zgodna. Jak dodał, kwestia ta ma wymiar moralny. – Odchodzi od nas już generacja tych, którzy nie mogli  żyć w bezpiecznych czasach dobrobytu i pokoju. Wobec tych, którzy lada chwila mogą nas na zawsze opuścić,  jesteśmy winni podjęcia wysiłku o doprowadzenie do sprawiedliwości w relacjach polsko-niemieckich. Niech na koniec życia ci, którzy za naszą wolność walczyli i doznawali upokorzeń, grabieży, krzywd, za to, że byli Polakami,  mają poczucie, że sprawiedliwość nie jest pustym frazesem – podkreślił wiceminister Mularczyk. Wyraził nadzieję, że w nowej kadencji Parlamentu kontynuowane będą prace i działania mające na celu uzyskanie przez Polskę sprawiedliwej rekompensaty. W ocenie wiceministra Mularczyka, temat odszkodowań i reparacji powinien być nadal podnoszony  przez  parlamentarzystów w kontaktach z rozmówcami zagranicznymi, w tym niemieckimi.

Wiceszef polskiej dyplomacji zachęcił także Senat RP do przyjęcia uchwały w sprawie zadośćuczynienia od Niemiec, wskazując, że asymetryczne traktowanie Polski po Konferencji Poczdamskiej musi stać się przedmiotem debaty zarówno w nowej kadencji Sejmu, jak i Senatu. Podkreślił, że już ponad 140 samorządów szczebla powiatowego, i gminnego przyjęło odpowiednie uchwały wspierające zabiegi rządu  o uzyskanie reparacji wojennych od RFN. Przypomniał także, że Polska gospodarka do dnia dzisiejszego  odczuwa skutki niewypłacenia przez Niemcy reparacji wojennych. Przykładowo, za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie koszty ponieść muszą polscy podatnicy. 

Zdaniem Sekretarza Stanu w MSZ RP, obowiązkiem nowo wybranych posłów i senatorów jest kontynuacja działań na rzecz popularyzowania w społeczeństwie, a w szczególności wśród przedstawicieli młodego pokolenia, wiedzy o wrażliwych i bolesnych doświadczeniach z okresu II wojny światowej, stanowiących genezę współczesnych relacji polsko-niemieckich. Istotnym elementem tej polityki powinno być również domaganie się wykonania uchwały Bundestagu, w której Niemcy zobowiązali się do budowy w Berlinie pomnika poświęconego pamięci wszystkich polskich ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji.

Materiały

LIST​_SEKRETARZA​_STANU
LIST​_SEKRETARZA​_STANU.pdf 5.98MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}