W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji na temat południowego sąsiedztwa UE

14.05.2020

- Polska realizuje projekty humanitarne w Syrii, Libanie i Jordanii, których celem jest wsparcie lokalnych społeczności w walce z pandemią COVID-19 – powiedział minister Czaputowicz w trakcie spotkania w formule wideokonferencji, które odbyło się z inicjatywy Hiszpanii. Wzięli w nim udział również szefowie dyplomacji Austrii, Chorwacji, Cypru, Danii, Francji, Grecji, Malty, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Węgier i Włoch. Tematem dyskusji były możliwości wsparcia południowych sąsiadów UE w wysiłkach na rzecz walki z pandemią COVID-19.

2020.05.14 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wideokonferencja Southern Neighborhood .Fot. Tymon Markowski / MSZ

Minister Czaputowicz wyraził zaniepokojenie potencjalnymi skutkami pandemii dla państw południowego sąsiedztwa, pozytywnie odnosząc się do dotychczasowej aktywności UE w zakresie ich wsparcia, w tym ramach programu „Team Europe”. Przedstawił podjęte przez Polskę działania na rzecz wsparcia lokalnych społeczności w walce z pandemią, w Syrii, Libanie oraz w Jordanii, jak również polską inicjatywę przekierowania części funduszy w ramach realizowanego wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej projektu wsparcia zarządzania granicami w Libii na rzecz potrzeb tego kraju związanych ze zwalczaniem koronawirusa. 

Przypominając o przypadającej w tym roku 25. rocznicy Procesu Barcelońskiego minister Czaputowicz zaznaczył poparcie Polski dla kontynuacji działań UE w jego ramach, odnosząc się pozytywnie do hiszpańskiej propozycji organizacji na jesieni b.r. spotkania ministerialnego objętych nim państw. Szef polskiej dyplomacji zwrócił również uwagę na zwiększoną aktywność globalnych aktorów na obszarze szerokiego Bliskiego Wschodu, wskazując na potrzebę utrzymania adekwatnego zaangażowania Unii w regionie, obejmującego wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowych, w ścisłym powiązaniu z priorytetami polityki zagranicznej UE („policy first approach”).

 Współpraca UE z południowym sąsiedztwem realizowana jest w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i obejmuje 10 państw, tj. Algierię, Egipt, Izrael, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, Palestynę, Syrię oraz Tunezję.  

 Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Biuro Rzecznika Prasowego 

fot.: Tymon Markowski / MSZ 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}