W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rau na FAC-u w Luksemburgu

12.10.2020

– Zdecydowane i solidarne stanowisko Unii ma kluczowe znaczenie dla wsparcia Białorusi, której społeczeństwo pragnie demokratycznych zmian – zaznaczył szef polskiej dyplomacji na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC).

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu.

Reakcja na wydarzenia na Białorusi, polityka UE wobec Rosji i dialog na linii Belgrad-Prisztina były najważniejszymi tematami dzisiejszych obrad w Luksemburgu. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE dyskutowali także o eskalacji konfliktu w Górskim Karabachu oraz sytuacji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Poruszono również kwestię niedawnego szczytu UE-Ukraina oraz sytuację w Wenezueli, Afganistanie i Mozambiku.

Podczas dyskusji nt. sytuacji na Białorusi minister Rau podziękował za szybką reakcję i solidarność okazaną przez państwa członkowskie Unii, w tym prezydencję niemiecką, w odpowiedzi na działania władz białoruskich wobec dyplomatów Polski i Litwy.  – Doceniamy działanie władz w Berlinie, które niezwłocznie wezwały swego ambasadora na konsultacje – zaznaczył. Szef polskiego MSZ wezwał do podjęcia prac nad kolejnymi wpisami sankcyjnymi w związku z trwającymi represjami i brakiem gotowości białoruskich władz do dialogu ze społeczeństwem. Wyraził zadowolenie z zapowiedzi opracowania przez Komisję Europejską planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi jako istotnej zachęty do dialogu i transformacji. Ministrowie podjęli polityczną decyzję o rozpoczęciu prac nad kolejnymi sankcjami na władze białoruskie obejmującymi także Aleksandra Łukaszenkę.

Ministrowie powrócili do dyskusji na temat Rosji, zapoczątkowanej na spotkaniu w formacie Gymnich w sierpniu br. w Berlinie. Zbigniew Rau zaznaczył, że negatywne działania Moskwy (m.in. próba otrucia Aleksieja Nawalnego i rola Rosji na Białorusi) wymagają stanowczej reakcji Unii Europejskiej. Wskazał, że jednym z głównych elementów dialogu UE-Rosja i warunkiem intensywniejszych rozmów w innych obszarach powinna być poprawa sytuacji w zakresie praw człowieka. Podkreślił, że w tych okolicznościach trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pozytywną zmianę polityki UE wobec Rosji. Ministrowie poparli niemiecko-francuską propozycję przyjęcia sankcji w odpowiedzi na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego z użyciem broni chemicznej.

Ważnym tematem rozmów był dialog Belgrad-Prisztina i wsparcie przez państwa członkowskie działań Specjalnego Przedstawiciela UE - Miroslava Lajczaka, który również wziął udział w tej części dyskusji. ‎

Rozmawiano również na temat intensyfikacji relacji UE z regionem Ameryki Łacińskiej i Karaibów w okresie wzmożonego kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19 i jej społeczno-gospodarczymi następstwami. Podkreślono potrzebę pragmatycznej współpracy z organizacjami regionalnymi, takimi jak Sojusz Pacyfiku czy Mercosur, w celu pełnego wykorzystania znaczącego potencjału rozwoju wymiany gospodarczej i handlowej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Sebastian Indra / MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}