W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MSZ wspiera ekspansję zagraniczną polskich technologii. Osiem kluczowych obszarów objętych specjalną strategią promocyjną

06.07.2021

Ministerstwo Spraw Zagranicznych aktywnie wspiera wdrażanie polskich technologii za granicą. Szczegóły działań podejmowanych przez resort dyplomacji oraz związane z nimi plany na najbliższe miesiące przedstawił dziś wiceminister Paweł Jabłoński.

Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński

– Pomimo pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń polski eksport dynamicznie się rozwija. Cieszę się, że w tych niezwykle trudnych warunkach nasze firmy działają tak sprawnie, a także że do ich sukcesów przyczynia się wsparcie, jakiego udziela im polska dyplomacja  – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński na dzisiejszym briefingu prasowym poświęconym priorytetom polskiej dyplomacji ekonomicznej.

W ostatnim czasie polska służba zagraniczna kładzie szczególny nacisk na promowanie naszego kraju jako miejsca tworzenia zaawansowanych technologicznie produktów i usług. Filarem działań służby zagranicznej w tym zakresie jest strategia obejmująca identyfikację polskiej oferty, pozyskanie informacji o potencjalnych możliwościach na poszczególnych rynkach zagranicznych, wsparcie w zakresie internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw oraz integrację ich oferty w celu kompleksowej odpowiedzi na stwierdzone zapotrzebowanie (tzw. Strategia 4I). Dzięki tym instrumentom możemy jeszcze skuteczniej służyć pomocą polskim przedsiębiorcom i promować osiągnięcia polskiej myśli technologicznej poza granicami kraju.

 MSZ koncentruje swoje działania na ośmiu obszarach priorytetowych, do których zaliczają się zaawansowane technologiczne branże, takie jak: fintech, cyberbezpieczeństwo, smart cities, medtech, zielone technologie, woda, agritech oraz drony. – W  ostatnich latach w Polsce sektory te niezwykle dynamicznie się rozwijają, a perspektywy ich wzrostu są jeszcze bardziej obiecujące. Eksperci międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wskazują, że szczególnie obiecujące branże to nowoczesne technologie oraz eksport usług. Opierając się o te analizy, polska dyplomacja ekonomiczna zidentyfikowała kilka obszarów szczególnie wartych wsparcia – co jest ważne tym bardziej, że nowatorskie rozwiązania tworzone przez naszych przedsiębiorców i naukowców spotykają się z ogromnym zainteresowaniem również za granicą – podkreślał wiceszef MSZ.

 Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprzez sieć polskich ambasad i współpracę z innymi instytucjami państwa oferuje wszechstronną pomoc i wsparcie przedsiębiorcom chcącym dostarczać swe produkty i usługi na nowe rynki. Dzięki staraniom MSZ już w tej chwili do zagranicznych odbiorców trafiła oferta kilkuset innowacyjnych polskich firm i instytucji. Lista jest cały czas rozbudowywana: zainteresowane firmy zachęcamy do zgłaszania ofert oraz do kontaktu pod adresem: smartpoland@msz.gov.pl.

Od przedsiębiorców oczekujemy:

  • syntetycznego opisu oferty w postaci 1-2 slajdów w języku angielskim,
  • informacji o rynkach zagranicznych, którymi są zainteresowani, oraz
  • wskazania potencjalnych grup odbiorców ich oferty. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}