W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE

14.08.2020

– Pomoc pokojowo protestującym Białorusinom musi stać się priorytetem Unii Europejskiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, która odbyła się w piątek, 14 sierpnia.

Wideokonferencja FAC 08.2020

Ministrowie spraw zagranicznych omówili sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz sytuację na Białorusi po wyborach prezydenckich przeprowadzonych 9 sierpnia.

W dyskusji nt. sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego ministrowie omówili zapowiedzi tureckich wierceń w szelfie kontynentalnym Grecji oraz w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Cypru. Minister Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella i prezydencji niemieckiej. – Turcja pozostaje ważnym partnerem UE w kwestiach m.in. migracyjnych i bezpieczeństwa, a istniejące w stosunkach UE z Turcją rozbieżności należy rozwiązywać w drodze dialogu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W odniesieniu do Białorusi, Minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na masowy i pokojowy charakter protestów. – Trwające demonstracje są najliczniejsze od początku protestów i objęły większość miast. Mają  one pokojowy charakter i odbywały się w formie „żywych łańcuchów solidarności” i marszów. W takiej sytuacji – podkreślił minister Czaputowicz – Unia musi wypracować całościową ofertę dla Białorusi – europejskiego sąsiada Unii, którego stabilność leży w interesie całej UE. Zaapelował także ponownie o rozpoczęcie dialogu pomiędzy białoruskimi władzami a obywatelami. Ministrowie omówili również możliwość rozpoczęcia procedury objęcia indywidualnymi sankcjami osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów oraz za nieuzasadnione użycie siły wobec pokojowo demonstrujących obywateli.

Minister Czaputowicz zaapelował o szerokie wsparcie UE dla społeczeństwa obywatelskiego w formie m.in. stypendiów, ułatwień wizowych i wsparcia niezależnych dziennikarzy. Podkreślił konieczność gotowości Unii do mediacji między władzami a społeczeństwem, gdy sytuacja ku temu dojrzeje. Przedstawił także plan wsparcia białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego ogłoszony 14 sierpnia przez premiera Mateusza Morawieckiego, na który Rząd RP chce przeznaczyć 50 mln PLN.

Wysoki Przedstawiciel Josep Borrell poinformował również o działaniach UE w Libanie i Wenezueli. W Libanie UE udziela wsparcia finansowego dla poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie 4 sierpnia. W Wenezueli UE angażuje się w próbę wypracowania porozumienia pomiędzy rządem i opozycją dotyczącego grudniowych wyborów.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot.: MSZ

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}