W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe unijne narzędzie reagowania na zagrożenia hybrydowe

21.05.2024

Rada UE ds. Ogólnych (GAC) podjęła dziś decyzję o utworzeniu Zespołów Szybkiego Reagowania na Zagrożenia Hybrydowe (EU Rapid Hybrid Response Teams – HRRT). Zespoły ekspertów będą nowym narzędziem UE, które ułatwi skuteczne przeciwdziałanie pojawiającym się zagrożeniom.

2018.08.03 Warszawa . Budynek MSZ , ilustracje .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W pogarszającym się środowisku bezpieczeństwa, gdy na co dzień mamy do czynienia z dezinformacją, cyberatakami czy instrumentalizacją migracji, unijne Zespoły Szybkiego Reagowania na Zagrożenia Hybrydowe pomogą w przygotowaniu się i przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym. Zapewnią skrojoną na miarę pomoc państwom członkowskim, misjom i operacjom Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz krajom partnerskim. W ich skład wejdą eksperci z państw członkowskich i instytucji  UE, którzy pojadą z krótkoterminową misją do kraju, który o pomoc poprosi.

Utworzenie HRRT, zapowiedziane w Kompasie Strategicznym, było jednym z  priorytetów Polski w odniesieniu do tematyki przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym na forum UE. Podobne zespoły funkcjonują już w ramach NATO. Ich ustanowienie  poszerzy zakres dostępnych opcji odpowiedzi UE na ataki hybrydowe. Będzie także sygnałem politycznym  świadczącym o solidarności państw członkowskich UE w obliczu nowego typu wyzwań.

{"register":{"columns":[]}}