W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją.

28.04.2022

30. lat temu, 28 kwietnia 1992 roku, Polska i Gruzja nawiązały stosunki dyplomatyczne. Historia pokazuje, że Polaków i Gruzinów wiele łączy – oba narody w najwyższym stopniu cenią wolność i suwerenność - podkreślił podsekretarz stanu Marcin Przydacz, otwierając wystawę.

Wiceminister Marcin Przydacz otworzył wystawę z okazji nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją

Wystawa przedstawia dokumenty i fotografie z lat 20-tych ubiegłego wieku, obrazujące początki kształtowania się polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych. Odnajdziemy w niej zdjęcia pierwszego ambasadora Gruzji w RP, Giorgi Sidamona Eristaviego, ministra  pełnomocnego RP w Gruzji, Tytusa Filipowicza oraz budynek pierwszego Przedstawicielstwa Gruzji w Polsce. Część plansz, poświęconych najnowszej historii, przedstawia m.in. Protokół między Republiką Gruzji, a Rzecząpospolitą Polską o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Przygotowana przez Ambasadę Gruzji wystawa będzie prezentowana w budynku MSZ Articom (al. Szucha 21) do końca maja br.

Z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko-gruzińskich, Poczta Polska S.A. wprowadziła do obiegu kartkę pocztową, na której przedstawione są w postaci puzzle barwy narodowe Polski i Gruzji, co symbolizuje wielowiekowe relacje, oparte o tradycje współistnienia i wspólną walkę o niepodległość. Autorem projektu jest Jan Konarzewski, który zaakcentował w ten sposób elementy narodowe i przyjazne relacje obu państw.

Polska uznała niezależność Gruzji 29 stycznia 1919 roku. 31 marca 1920 r. delegacja, która na czele z Tytusem Filipowiczem udała się do Tifilisu (obecnie Tbilisi), złożyła listy uwierzytelniające ministrowi spraw zagranicznych Eugeni Gegeczkoriemu. W tym samym roku w Tifilisie powstał polski konsulat, myślano również o sojuszu militarnym. Plany te zniweczył dokonany 25 lutego 1921 r. sowiecki atak, w wyniku, którego Gruzja weszła w skład Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Polska nie uznała tej aneksji i utrzymywała kontakty z osiadłym w Paryżu gruzińskim rządem emigracyjnym.

Po upadku ZSRR, w marcu 1992 r, Polska po raz kolejny uznała niezależność Gruzji. W liście do premiera Gruzji Tengiz Sigua, poprzedzającym nawiązanie stosunków dyplomatycznych, Premier RP Jan Olszewski pisał: Dzieje kontaktów między naszymi państwami sięgają kilku wieków wstecz. W świadomości społeczeństwa polskiego tkwi nie tylko pokrewieństwo kulturowe Narodu Gruzińskiego i Polskiego, ale również podobieństwo losów.

Szczególnego wymiaru nabrały nasze relacje po Rewolucji Róż (2003 r.), kiedy Gruzja weszła na drogę prowadzącą w kierunku UE i NATO. Żywa jest pamięć o zaangażowaniu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na rzecz utrzymania niepodległości Gruzji i jej proeuropejskiego nastawienia. Jego przyjazd wraz z prezydentami Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy do Tbilisi podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 r., był nie tylko znakiem poparcia dla niezależności Gruzji ale przyczynił się do wstrzymania agresji.

W uroczystości wzięli udział m.in. Zurab Beridze, Ambasador Gruzji w Warszawie, Tomasz Zdzikot, Prezes Poczty Polskiej S.A. oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Bartosz Peterman / MSZ

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}