W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Petycja w sprawie liczby i lokalizacji obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą

26.05.2020

Odwzorowanie cyfrowe petycji: w załączniku

Data złożenia petycji 23-05-2020 

Data rozpatrzenia petycji: 26-06-2020

Odpowiedź na petycję: 26-06-2020  

W odpowiedzi na Państwa petycję (nie datowaną) dotyczącą liczby obwodów głosowania za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2020 r., chciałbym potwierdzić, że podzielam Państwa troskę o zapewnienie Polonii i Polakom przebywającym za granicą możliwości realizacji ich czynnego prawa wyborczego. Jednocześnie zapewniam, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz podległe urzędy konsularne, uczynią wszystko, by prawo to w sposób najpełniejszy i możliwie dogodny mogło być zrealizowane.

Liczba obwodów głosowania za granicą (169) utworzona przez Ministra Spraw Zagranicznych rozporządzeniem z dnia 8 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz.U. z 2020 r., poz. 1014), jest wynikiem szczegółowej analizy aktualnej sytuacji i reżimów epidemicznych obowiązujących w państwach przyjmujących, a także stanowisk ich władz. Wprowadzane przez państwa przyjmujące ograniczenia związane z epidemią dotyczą m.in. przemieszczania się osób, możliwości odbywania i liczebności zgromadzeń, dostępu i możliwości wynajmu budynków użyteczności publicznej, godziny policyjnej itp. Wspomniana liczba obwodów jest największą możliwą liczbą, na którą pozwalały wskazane wyżej okoliczności. Utworzone za granicą obwodowe komisje wyborcze wraz z – wprowadzonym przez ustawę z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz.U. poz. 979) – trybem głosowania korespondencyjnego, którego nie było w wyborach 
do Sejmu i Senatu w 2019 r., zapewnią Polakom przebywającym za granicą możliwość powszechnego udziału w wyborach.

Wyzwanie związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procesu wyborczego za granicą jest nieporównywalnie bardziej skomplikowane niż dotychczas – rozprzestrzeniająca się pandemia powoduje, że istotne procedury wyborcze muszą być dostosowane do warunków miejscowych w państwach przyjmujących i określonych w nich przepisami wewnętrznymi reżimów sanitarnych. Dzięki rozwiązaniom przyjętym w ww. ustawie, powstała możliwość dostosowania sposobu głosowania do warunków miejscowych i przepisów prawa obowiązujących w państwach przyjmujących. Możliwość dostosowania sposobu głosowania do miejscowych warunków realizuje warunek powszechności wyborów – gdyż obywatele polscy niezależnie od stopnia, w jakim dotknięty epidemią jest kraj ich zamieszkania, będą mogli głosować bądź to w formule głosowania osobistego bądź też korespondencyjnego.

Informacje dodatkowe:

 

Materiały

Petycja w sprawie liczby i lokalizacji obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą
Petycja​_w​_sprawie​_liczby​_i​_lokalizacji​_obwodów​_głosowania.pdf 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}