W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Petycja ws. odszkodowań wojennych od Niemiec

20.02.2020

Odwzorowanie cyfrowe petycji poniżej w załączniku
Data złożenia petycji 01-02-2020 r.
Data rozpatrzenia petycji 30-04-2020 r.
Odpowiedź na petycję 

W odpowiedzi na Pańską petycję ws. odszkodowań wojennych od Niemiec wniesioną za pomocą środków komunikacji elektronicznej w dniu 1 lutego 2020 r. działając na podstawie art. 13 ust. 1 i art. 15 ustawy z 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2018 r. poz. 870; dalej: ustawa o petycjach) informuję, że aktualne pozostają wszystkie informacje udzielone Panu do tej pory przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zakresie starań podjętych na forum międzynarodowym za szkody poniesione przez Polskę i jej obywateli w związku z II wojną światową.

Państwo Polskie począwszy od 1990 r. podjęło szereg starań mających na celu uzyskanie świadczeń od władz niemieckich dla różnych grup poszkodowanych. Wyniki tych starań obejmowały m.in. wypłatę świadczeń dla blisko 484 tys. osób uprawnionych na kwotę ponad 3,5 mld PLN (975,5 mln EUR) przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest świadome, iż pomimo starań kolejnych polskich rządów wypłaty świadczeń przez stronę niemiecką nie objęły wszystkich poszkodowanych osób. Zrozumiałe jest również, mając na względzie ogrom cierpienia spowodowanego przez III Rzeszę w trakcie II wojny światowej, że skala wypłat może budzić negatywne odczucia również u osób, które je uzyskały.

Dlatego też, wychodząc z założenia, że poczucie niesprawiedliwości oraz brak pełnego zadośćuczynienia za krzywdy i straty doznane przez polskie społeczeństwo w wyniku działań wojennych i okupacji niemieckiej pozostają przedmiotem intensywnej debaty publicznej w Polsce, Minister Spraw Zagranicznych przykłada znaczenie do podnoszenia tego tematu we wzajemnych rozmowach. Kwestie te były  niejednokrotnie w ostatnich latach  przedmiotem rozmów ze stroną niemiecką.

W VIII kadencji Parlamentu RP intensywne działania i prace prowadził pod przewodnictwem posła Arkadiusza Mularczyka Parlamentarny Zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Działania Zespołu ukierunkowane były na uzyskanie od strony niemieckiej dodatkowych świadczeń finansowych na rzecz polskich ofiar niemieckiego reżimu narodowo-socjalistycznego. Prace Zespołu polegały w szczególności na:

  1. analizie i gromadzeniu dokumentacji dotyczącej wysokości oraz trybów dochodzenia odszkodowania za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej;
  2. szacowaniu wysokości szkód poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej zarówno w wyniku działań wojennych, jak i okupacji niemieckiej;
  3. analizie prawnych możliwości dochodzenia od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej;
  4. bieżącym monitorowaniu krajowych i zagranicznych publikacji dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej;
  5. gromadzeniu dokumentacji, która stanowić może podstawę dochodzenia od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej.
Zespół ten zakończył już swoje prace, a raport z tych prac jest finalizowany. Na podstawie tego raportu władze polskie, w tym w szczególności Rada Ministrów, podejmą decyzje co do dalszych ewentualnych działań w tym zakresie.
Informacje dodatkowe Brak zgody podmiotu wnoszącego petycję na ujawnienie danych osobowych.

Materiały

Petycja ws.odszkodowań od Niemiec
treść​_petycji​_-​_odszkodowania​_wojenne​_od​_Niemiec.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}