W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie wsparcie sektora publicznego w państwach Partnerstwa Wschodniego oraz na Bałkanach w pierwszym kwartale 2020 r.

03.04.2020

Polskie instytucje administracji publicznej, samodzielnie lub tworząc konsorcja z innymi państwami członkowskimi UE wygrywają konkursy twinningowe i tym samym przekładają krajowe rozwiązania systemowe na grunt krajów sąsiadujących z Unią, wykorzystując instrumenty finansowe Komisji Europejskiej.

twinning

Twinning to program unijnej współpracy rozwojowej, którego celem jest rozwój sektora publicznego w krajach sąsiadujących z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Standardowy projekt twinningowy trwa około 15 miesięcy i posiada budżet w wysokości miliona euro. W realizacji twinningu biorą udział instytucje administracji publicznej.

Zaangażowanie polskich instytucji w realizację projektów twinningowych jest bardzo korzystne dla Polski, gdyż stwarza możliwość realizacji celów polskiej polityki zagranicznej przy użyciu środków wspólnotowych tj. instrumentów finansowych Komisji Europejskiej (Instrument for Pre-Accession Assistance - IPA, The European Neighbourhood Instrument – ENI).

W ostatnich czterech latach instytucje polskiej administracji publicznej wygrywały rocznie od czterech do siedmiu projektów o łącznej wartości budżetów od pięciu do ośmiu mln euro rocznie, głównie w państwach Partnerstwa Wschodniego oraz na Bałkanach.

Najbardziej aktywnymi w tej przestrzeni polskimi instytucjami są: Narodowy Bank Polski, Najwyższa Izba Kontroli, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego oraz instytucje z sektora rolnictwa.

Zaangażowanie polskiej administracji lokuje Polskę w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych twinningowo państw członkowskich UE. Najaktywniejszym państwem w tym względzie jest obecnie Litwa.

Do grupy docelowej w tych działaniach Polski należy administracja w Kiszyniowie. Ostatnio Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jako członek konsorcjum wygrała konkurs twinningowy w Mołdawii pt. “Further support to agriculture, rural development and food safety in RM”. Budżet UE na realizację dwuletniego projektu wynosi 2 mln. euro.

Wprawdzie udział Agencji w wykonaniu projektu twinningowego pociąga za sobą dodatkowy wysiłek zawodowy jej pracowników oraz nakłada zobowiązania na ARiMR na tym polu, niemniej jest bardzo korzystny dla Polski. Dzięki wygranej strona polska uzyskała możliwość oddziaływania na kształt mołdawskiego rolnictwa w oparciu o polskie wzorce, co z kolei będzie mieć korzystny wpływ na  wielowymiarową polsko – mołdawską współpracę w sektorze rolnym.

Kolejny wygrany projekt konkursowy pt. ''Improving Spatial Data Services in the Republic of Moldova following EU standards'', jest realizowany przez konsorcjum polskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGIK) jako młodszego partnera z Chorwacją i Holandią, (budżet 1 800 000 euro). Działanie pozwoli na wzmocnienie mołdawskiej e-administracji poprzez poprawę systemu wymiany danych przestrzennych zgodnie ze standardami i najlepszymi praktykami UE.

Niewątpliwie pozytywne dla naszego kraju było rozstrzygnięcie konkursu twinningowego na korzyść polsko-włoskiej oferty dla Bośni i Hercegowiny pt. "EU support to capacity building and gradual Union acquis alignment in phytosanitary sector in BiH " z budżetem 1 500 000 euro. Po stronie polskiej partnerami są instytucje: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa,  Ministerstwo Rolnictwa i Instytut Ogrodnictwa. Dzięki wygraniu tego projektu Polska przyczyni się do tworzenia lokalnych standardów w obszarach związanych z produkcją materiału siewnego oraz środków ochrony roślin, zgodnie ze wytycznymi UE.

Do grona wygranych w konkursach twinningowych należy też Krajowa Administracja Skarbowa (Ministerstwo Finansów) jako młodszy partner w konsorcjum z instytucjami z Niemiec  i z Litwy. Na realizację projektu w Białorusi pt. „Strengthening Cooperation between the EU and the Republic of Belarus in the Customs Sector” jest przeznaczony budżet w wysokości 1 300 000 euro. Bezpośrednią korzyścią, jaką uzyskuje strona polska w związku z realizacją tego projektu jest możliwość wpływania na kształt przyszłych białoruskich rozwiązań z zakresu polityki celnej.

W styczniu 2020 r. Minister Spraw Zagranicznych wydał zalecania dla polskich instytucji dotyczące realizacji projektów twinningowych. Regulują one fundamentalne kwestie techniczne związane z udziałem polskiej administracji publicznej w tym programie.

Koordynacją twinningu w Polsce zajmuje się Krajowy Punkt Kontaktowy w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ.

Zachęcamy polską administrację do udziału w projektach twinnnigowych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}