W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE w Brukseli z udziałem wiceministra Marcina Przydacza

16.05.2022

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie oraz relacje UE z państwami Bałkanów Zachodnich były głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych. Ministrowie spraw zagranicznych spotkali się ponadto ze swoimi odpowiednikami z krajów Bałkanów Zachodnich, a także z szefową dyplomacji Kanady w ramach Wspólnego Komitetu Ministrów UE-Kanada. Polskę na posiedzeniu, w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua, reprezentował podsekretarz stanu Marcin Przydacz.

Wiceminister Przydacz podczas rozmów z przedstawicielami FAC

Podczas dyskusji nt. agresji Rosji wiceminister Przydacz podkreślił konieczność jak najszybszego uzgodnienia szóstego pakietu sankcji, zawierającego zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej, w celu dalszego ograniczenia zdolności Rosji do prowadzenia agresji. Ministrowie byli zgodni, że UE powinna kontynuować polityczne, gospodarcze i wojskowe wsparcie dla Ukrainy, które pozwoli jej na przywrócenie integralności terytorialnej. Wiceminister Przydacz wskazał na konieczność wsparcia ze strony UE także dla uchodźców ukraińskich przebywających na jej terytorium, w tym w Polsce.

W dyskusji nt. Bałkanów Zachodnich wiceminister Przydacz zwrócił uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainę wywiera znaczący wpływ również na ten region. Podkreślił, że potrzebne jest większe polityczne i praktyczne zaangażowanie UE na Bałkanach Zachodnich, w tym w kwestii dywersyfikacji źródeł energii, zwalczania rosyjskiej dezinformacji i przeciwdziałania konsekwencjom gospodarczym inwazji Rosji na Ukrainę. Wyraził zadowolenie z decyzji tych państw Bałkanów Zachodnich, które w pełni zharmonizowały swoje stanowiska ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE, w tym przystąpiły do sankcji na Rosję, co ilustruje ich przywiązanie do wartości europejskich. Wiceminister Przydacz podkreślił, że postęp w polityce rozszerzenia, zwłaszcza w odniesieniu do Albanii i Macedonii Północnej, jest kluczowy dla wiarygodności UE w regionie – zaapelował o jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tymi krajami.

Podczas spotkania z minister spraw zagranicznych Kanady, w ramach Wspólnego Komitetu Ministrów UE-Kanada, wiceminister Przydacz docenił reakcję Ottawy na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. Wskazał na efektywną koordynację z Kanadą i innymi krajami G7 w sprawie sankcji na Rosję. Podkreślił zaangażowanie wojskowe Kanady na wschodniej flance NATO oraz otwartość władz w Ottawie na przyjmowanie ukraińskich uchodźców. Zaapelował o wsparcie na rzecz uchodźców ukraińskich w UE, których największą liczbę gości Polska. Podkreślił konieczność wzmocnienia współpracy w sferze energii, w szczególności w zakresie dostaw LNG. Przypomniał także o konieczności dalszego wsparcia dla białoruskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Fot. Sebastian Indra/MSZ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}