W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja znaczka "Józef Wybicki – autor słów hymnu Polski"

29.09.2022

29 września 2022r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się uroczyste wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego "Józef Wybicki – autor słów hymnu Polski". Znaczek został zaprezentowany publicznie przez sekretarza stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz prezesa i wiceprezesa Poczty Polskiej Krzysztofa Falkowskiego i Wiesława Włodka.

Prezentacja znaczka "Józef Wybicki – autor słów hymnu Polski" z udziałem sekretarza stanu w MSZ Szymon Szynkowskiego vel Sęka

– Dzisiejsza uroczystość sprawia mi wielką radość oraz satysfakcję. Satysfakcję człowieka zaangażowanego w promowanie symboli narodowych, w tym Hymnu polskiego, zarówno w Polsce jak i poza nią wśród osób, dla  których sentencja „Amor Patriae nostra lex!” nie jest tylko zwykłym zdaniem, a częścią tożsamości – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Emisja znaczka zbiega się z obchodzonymi w 2022 roku rocznicami: 275 urodzin i 200 śmierci Józefa Wybickiego, 225 powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech i 95 ustanowienia pieśni „Mazurek Dąbrowskiego” hymnem narodowym. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała znaczek pocztowy, poświęcony zasłużonemu dla sprawy polskiej autorowi najważniejszej narodowej pieśni.

Józef Wybicki – żołnierz, pisarz, prawnik, patriota – prawdopodobnie nigdy nie przypuszczał, że będzie powszechnie znanym z imienia i nazwiska współautorem jednego z trzech konstytucyjnych symboli suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, obok orła białego i biało-czerwonej flagi. Symboli, które szanuje i z którymi utożsamia się każda polska społeczność, czy to w kraju, czy na obczyźnie.

Emisja znaczka "Józef Wybicki – autor słów hymnu Polski" wpisuje się w ciąg wydarzeń poświęconych rocznicom związanym z „Mazurkiem Dąbrowskiego”, które w 2022 r. organizowało lub współorganizowało MSZ w kraju oraz – poprzez placówki – za granicą.  Wystawa „Dzieje hymnu polskiego” oraz film dokumentalny o tym samym tytule były pokazywane od Reggio Emilia we Włoszech, gdzie Józef Wybicki napisał słowa hymnu i gdzie został on po raz pierwszy wykonany, przez Poznań, gdzie Wybicki jest pochowany w kościele Św. Wojciecha, po Francję, Kanadę, Szwecję, czy Australię i Chiny.

– Poczta Polska to wyjątkowa instytucja. Losy naszej firmy nierozerwanie związane są z istnieniem rodzimej państwowości. Po odrodzeniu się niepodległego państwa polskiego, po 123 latach zaborów, rolą Pocztowców było połączenie trzech zaborów w jeden wspólny organizm. Poczta stała się symbolem jedności ziem w granicach RP. Podobną funkcję pełnił hymn narodowy. „Mazurek Dąbrowskiego” zjednoczył Polaków. Śpiewając tę najważniejszą pieśń odczuwamy dumę i poczucie przynależności do narodu polskiego. Józef Wybicki, pisząc słowa do utworu, który stał się hymnem, wniósł nieoceniony wkład w budowanie tożsamości i jedności narodowej, za co oddajemy mu, poprzez tę wyjątkową emisję, hołd – podkreślił prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk wyraził przekonanie, że emisja znaczka jest kolejnym, ale zapewne nie ostatnim, owocem współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Poczty Polskiej w dziele promocji zasłużonych Polaków.

Emisja Poczty Polskiej powstała w ścisłej współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wszystkie wykorzystane materiały pochodzą z jego zbiorów. 

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}