W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reakcja na kłamliwy artykuł na Onet.pl

06.07.2020

W związku z opublikowanym dziś na portalu onet.pl wywiadem z p. Martą Lempart zatytułowanym „Lempart: może być tak, że Trzaskowski wygra, ale nie zostanie prezydentem, bo PiS sfałszuje wybory” domagamy się usunięcia i sprostowania zawartych w nim kłamliwych i bezpodstawnych oskarżeń wobec MSZ oraz polskich służb dyplomatyczno-konsularnych.

Budynek MSZ

Słowa mówiące o „kradzieży głosów przez polskie służby dyplomatyczne” oraz „celowym uniemożliwianiu oddania głosów przez niedostarczanie głosującym kart do głosowania oraz odmowę przyjmowania przesyłek z oddanymi głosami” mają oczywisty charakter zniesławienia w myśl art. 212 kodeksu karnego. Nie możemy pozwolić na to, by tego rodzaju pomówienia dyskredytowały ogromny wysiłek, jaki włożyli pracownicy polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych w organizację wyborów poza granicami kraju. Zwracamy Państwa uwagę, iż uzyskanie rekordowej frekwencji, jaka miała miejsce w tym roku, przy znacznie większej skali przedsięwzięcia niż kiedykolwiek przedtem, i to w niesprzyjających warunkach trwającej pandemii, możliwe było dzięki wyjątkowo ciężkiej pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów za granicą. W tym kontekście zarzuty celowego utrudniania procesu wyborczego są kłamstwem.

Równie nieprawdziwe są informacje o „wysyłaniu kart jak najpóźniej, najtańszymi, najdłużej idącymi przesyłkami bez gwarancji dostarczenia”. Tego rodzaju zarzuty świadczą wyłącznie o braku znajomości obowiązujących przepisów dotyczących organizacji wyborów, a tym samym o podstawowym braku rzetelności dziennikarskiej, która powinna przede wszystkim polegać na weryfikacji publikowanych treści. Przypominamy, że konsulowie za granicą działali na podstawie i w granicach przepisów prawa (w szczególności ustawy Kodeks wyborczy oraz ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.), które precyzyjnie określają sposób i terminy wykonania czynności wyborczych. Nie mogło więc w tym przypadku zaistnieć jakiekolwiek ryzyko arbitralności lub celowego działania na niekorzyść wyborców.

Wobec tak rażącego przykładu braku rzetelności oraz złej woli, domagamy się sprostowania i usunięcia treści mających charakter pomówienia. Zachęcamy również w przyszłości do kontaktu z MSZ w celu uzyskania rzetelnych informacji.  

 

Monika Szatyńska-Luft
Rzecznik Prasowy MSZ

Fot. Tymon Markowski / MSZ 

{"register":{"columns":[]}}