W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sala w MSZ nazwana imieniem Kazimiery Iłłakowiczówny

08.03.2024

W dzień kobiet – 8 marca jedna z sal w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych została nazwana imieniem wieloletniej pracowniczki MSZ - Kazimiery Iłłakowiczówny (1892 -1983). Minister Radosław Sikorski odsłonił tablicę poświęconą dyplomatce oraz wybitnej poetce.

Odsłonięcie przez min. Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, tablicy w budynku MSZ

Kazimiera Iłłakowiczówna rozpoczęła pracę w MSZ w 1918 roku. To ona tłumaczyła słynną depeszę z 16 listopada 1918 roku obwieszczającą o powstaniu Państwa Polskiego. Przez osiem lat pracowała jako urzędniczka Departamentu Politycznego MSZ. Wróciła do MSZ w 1936 roku na stanowisko radcy w Referacie Politycznym Gabinetu Ministra. W latach 1926-1936 pełniła funkcję osobistej sekretarki marszałka Józefa Piłsudskiego.

Była pierwszą kobietą w polskiej służbie dyplomatycznej w randze radcy ministerstwa.

Wybitna poetka i tłumaczka (znała biegle sześć języków), pozostawiła po sobie kilkanaście tomików wierszy, bajki dla dzieci, eseje, jest autorką m.in. przekładu poezji Emily Dickinson i „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja.

Inicjatorką nadania sali spotkań w MSZ imienia Kazimiery Iłłakowiczówny była podsekretarz stanu Anna Radwan-Röhrenschef.

 

Fot.: Sebastian Indra/MSZ

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}