W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Setna rocznica sojuszu wojskowego Polski i Rumunii

21.04.2021

Polska i Rumunia obchodzą w tym roku setną rocznicę zawarcia „Konwencji o przymierzu odpornem między Recząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji”.

2019.12.13 Warszawa . Ilustracja , gmach . Budynek MSZ .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Konwencja, podpisana 3 marca 1921 r. przez ministrów spraw zagranicznych Eustachego Sapiehę oraz Take Ionescu w imieniu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Króla Ferdynanda I, stanowiła, że w przypadku ataku na jedno państwo drugie uzna się za znajdujące się w stanie wojny i udzieli mu pomocy zbrojnej. Początkowo układ dotyczył ataku ze wschodu, ale zobowiązanie to zostało rozszerzone w 1927 r. na atak z dowolnego kierunku.

Wraz z traktatami gwarancyjnymi podpisanymi w 1926 i 1931 r. Konwencja stanowiła podstawę sojuszu wojskowego, który połączył Polskę i Rumunię w okresie międzywojennym. Był on oparty na podobnej wizji wyzwań i zagrożeń dla powersalskiego ładu międzynarodowego. Sojusz przyczynił się jednocześnie do dalszego wzmocnienia historycznych więzów przyjaźni łączących oba narody, a także do wzmocnienia dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej.

Dziś Polskę i Rumunię łączy partnerstwo strategiczne, a także aktywne członkostwo w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. Podczas wizyty w Bukareszcie w dniach 22-23 kwietnia br. minister Zbigniew Rau weźmie z tej okazji udział w uroczystym otwarciu wystawy „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939” w budynku rumuńskiego parlamentu. Wystawa została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową w Warszawie na podstawie materiałów archiwalnych z polskich zbiorów wojskowych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}