W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

14.02.2019

- Wyrażam nadzieję, że dzisiejsza konferencja zapoczątkuje proces, który z racji miejsca, w którym się odbywa, zostanie nazwany Procesem Warszawskim – zapowiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej współorganizowane ze Stanami Zjednoczonymi spotkanie ministerialne dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

Konferencja poświęcona budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której współgospodarzami byli minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego z udziałem 65 delegacji, w tym przedstawicieli państw arabskich i Izraela. W wystąpieniu otwierającym czwartkowe obrady minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że nasz kraj nigdy nie pozostawał obojętny wobec potrzeb społeczeństw zamieszkujących Bliski Wschód.
- Uważamy, że Polska ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej, jako miejsce pełnego dialogu – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji. Wskazał, że nasz kraj jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju. Dodał, że Polska jest także krajem narodzin ruchu Solidarność, który zainicjował pokojową transformację ustrojową. - Tą ścieżką później poszły inne kraje naszego regionu, co doprowadziło do spektakularnego zakończenia "zimnej wojny". Uważamy, że nasze doświadczenie może być wielką wartością dla innych regionów – ocenił szef MSZ.

Uczestnicy konferencji omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Jemenu i Syrii, a także  międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia toczących się w tych państwach konfliktów. Przedstawiono wstępne założenia przygotowywanego przez administrację amerykańską planu rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego. Ważnym tematem konferencji była problematyka humanitarna. O niej rozmawiali także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie współprzewodniczący konferencji wydali oświadczenie dotyczące utworzenia grup roboczych pracujących nad następującymi obszarami: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka. Celem tych grup będzie wypracowanie pozytywnej wizji rozwoju całego regionu.

‎Dzień wcześniej, na Zamku Królewskim w Warszawie, wprowadzenia do dyskusji dokonali prezydent RP Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Galeria zdjęć - dzień pierwszy
Galeria zdjęć - dzień drugi
{"register":{"columns":[]}}