W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprostowanie

10.11.2023

Wbrew informacji podanej w artykule autorstwa osób podpisanych jako „ bż/kab” pt.: „Afera wizowa. Dwoje dyrektorów w MSZ odwołanych ze stanowisk”, który został opublikowany na portalu tvn24.pl w dniu 10.11.2023 r., nie jest prawdą, iż „(…) dyrektor Jakubowski i jego zastępczyni Beata Brzywczy pośredniczyli w przerzucie nielegalnych migrantów z Indii.”

2018.08.03 Warszawa . Budynek MSZ , ilustracje .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Prawdą jest natomiast, że w toku trwającego śledztwa żadnemu z pracowników MSZ lub urzędników konsularnych na placówkach nie postawiono zarzutów i żaden z pracowników nie jest przedmiotem postępowania służb w tej sprawie.

 

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2023 r. na internetowej stronie tvn24.pl ukazał się tekst autorstwa osób podpisanych jako „ bż/kab” pt.: „Afera wizowa. Dwoje dyrektorów w MSZ odwołanych ze stanowisk”, w którym zawarto poniższe nieprawdziwe stwierdzenie:

  1. Jak wynikało z dziennikarskich ustaleń, dyrektor Jakubowski i jego zastępczyni Beata Brzywczy pośredniczyli w przerzucie nielegalnych migrantów z Indii.

W rzeczywistości, w toku trwającego śledztwa żadnemu z pracowników MSZ lub urzędników konsularnych na placówkach nie postawiono zarzutów i żaden z pracowników nie jest przedmiotem postępowania służb w tej sprawie.

Stwierdzenie zawarte w artykule jest nieprawdziwe i wprowadza czytelników w błąd – dlatego stosownie do art. 31a ustawy Prawo prasowe podlega sprostowaniu.

Ponadto, mając na uwadze, że zgodnie z regulacją zawartą w art. 6 ust. 1 ustawy Prawo prasowe, prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk, a zgodnie z art. 31a tej ustawy nieprawdziwe wiadomości zawarte w materiale prasowym podlegają sprostowaniu – wnoszę jak na wstępie.

Niezależnie od powyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych z ubolewaniem odnotowuje, że w ww. artykule znalazło się to nieprawdziwe i bezpodstawne oskarżenie o popełnienie przestępstwa wobec konkretnych pracowników resortu, mające charakter zniesławienia. MSZ domaga się sprostowania tych nieuzasadnionych pomówień wobec wymienionych z imienia i nazwiska pracowników MSZ oraz zaprzestania rozpowszechniania ich w przyszłości, gdyż godzą w dobre imię i podważają zaufanie do instytucji i osób ją tworzących.

 

 

{"register":{"columns":[]}}