W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt jubileuszowy Grupy Wyszehradzkiej szczytem konkretów

17.02.2021

Z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej (V4) 17 lutego w Krakowie odbyło się spotkanie premierów państw V4 z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Szczyt jubileuszowy V4 szczytem konkretów

Podczas szczytu podsumowano trzy dekady współpracy wyszehradzkiej, określono zadania na przyszłość oraz podpisano wspólne deklaracje – rocznicową oraz cyfrową. Rozmowy przywódców poświęcone były także kwestiom z bieżącej agendy politycznej UE, m.in. zwalczaniu COVID-19, unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej oraz sytuacji w sąsiedztwie UE (głównie w krajach Partnerstwa Wschodniego).

Podpisana w ramach uroczystości jubileuszowych deklaracja rocznicowa premierów państw Grupy Wyszehradzkiej jest potwierdzeniem pomyślnie rozwijającej się współpracy V4 na przestrzeni ostatnich 30 lat. To jedna z najbardziej rozbudowanych deklaracji przyjętych na poziomie premierów w historii V4. Definiuje konkretne pola współpracy Grupy, począwszy od kwestii społecznych, gospodarczych i innowacji poprzez elementy z obszarów zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, energii i transportu, aż po współpracę w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego oraz agendy międzynarodowej. 

Premierzy państw V4 podjęli również decyzję o zwiększeniu od 2022 r. budżetu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (IVF) do kwoty 10 milionów EUR (wzrost o ¼) w celu wzmocnienia społecznego wymiaru współpracy wyszehradzkiej, w tym przede wszystkim w zakresie mobilności młodzieży (pod hasłem „Generation V4” - „Pokolenie V4”). Poprzednie zwiększenie budżetu IVF miało miejsce w 2013 r. 

Szefowie rządów państw V4 odnotowali pozytywne doświadczenia z funkcjonowania Centrum Wymiany Informacji V4 ds. COVID-19, powołanego w trakcie polskiego przewodnictwa w V4. Na ich bazie zadeklarowali zamiar dalszej wymiany informacji i dobrych praktyk w obszarze ochrony ludności, zarządzania kryzysami, klęskami żywiołowymi i ryzykiem, w tym w zakresie pandemii COVID-19 oraz koordynowania zdolności reagowania kryzysowego państw V4.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej przedyskutowali również możliwości wzmocnienia współpracy w zakresie transgranicznych projektów cyfrowych oraz wzięli udział w transmitowanym online panelu poświęconemu dynamicznie rozwijającemu się w Europie Środkowej cyfrowemu sektorowi kreatywnemu. Tym samym Grupa Wyszehradzka pokazała swoje nowoczesne oblicze lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii, agendy cyfrowej, sektora gamingu. 

Podczas spotkania w Krakowie szefowie rządów państw V4 podpisali również Deklarację o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych.

Gościem honorowym szczytu premierów V4 był Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, z którym premierzy omówili najważniejsze kwestie z bieżącej agendy politycznej UE, w tym w zakresie walki z pandemią COVID-19, relacje z państwami Partnerstwa Wschodniego i Rosją, migracje oraz politykę klimatyczą. Przywódcy państw V4 m.in. podkreślili determinację Grupy na rzecz dalszego solidarnego współdziałania w polityce wschodniej. Przewodniczący Michel zadeklarował z kolei wykorzystanie zaangażowania V4 w tym obszarze w pracach na forum UE. 

W jubileuszowym szczycie uczestniczył również wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, pełniący jednocześnie funkcję Pełnomocnika Rządu ds. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz obchodów 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ podkreślił, że krakowskie spotkanie nie miało charakteru jedynie okolicznościowego. – Ten szczyt służył konkretnym ustaleniom. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował konkretne rozwiązania i wyznaczenie celów na przyszłość Grupy Wyszehradzkiej. To zostało przyjęte z aprobatą, stąd mamy te decyzje, mamy najbardziej szczegółową w historii Grupy Wyszehradzkiej deklarację. Z optymizmem, mimo tych trudnych okoliczności pandemii, patrzymy w przyszłość – podsumował wiceminister Szynkowski vel Sęk.

30. rocznica współpracy wyszehradzkiej przypada w roku polskiego przewodnictwa w Grupie, które trwa od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią obu deklaracji szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podpisanych podczas szczytu w Krakowie. 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Krystian Maj / KPRM, MSZ

Materiały

Wspólna deklaracja V4 o współpracy przy projektach cyfrowych - Kraków, 17.02.2021
Wspólna​_deklaracja​_V4​_o​_współpracy​_przy​_projektach​_cyfrowych​_(PL)​_Kraków​_17022021.pdf 0.43MB
Deklaracja premierów V4 z okazji 30. rocznicy V4 - Kraków, 17.02.2021
Deklaracja​_premierów​_V4​_z​_okazji​_30​_rocznicy​_V4​_(PL)​_Kraków​_17022021.pdf 0.57MB

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}