Uroczystości rocznicowe NATO w Waszyngtonie

Minister Jacek Czaputowicz w Waszyngtonie

– Obecność Stanów Zjednoczonych w Europie ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania potencjalnych agresorów – ocenił minister Jacek Czaputowicz podczas panelu ministerialnego na forum Center for European Policy Analysis, zorganizowanego w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Udziałem w panelu dyskusyjnym „NATO w 70. rocznicę: Upamiętnianie przeszłości. Przygotowanie na przyszłość” szef polskiej dyplomacji rozpoczął kolejny dzień pobytu w USA. ‎ – Świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu –przypomniał minister Jacek Czaputowicz w swoim wystąpieniu. – Dla Polski przystąpienie do NATO było realizacją naszego marzenia z lat 80. – podkreślił. Minister zapowiedział też, że w czasie spotkań w Waszyngtonie państwa członkowskie NATO będą dyskutować o tym, w jaki sposób dostosować funkcjonowanie Sojuszu do nowych wyzwań, jak również jak zapewnić zacieśnienie więzi transatlantyckich. ‎– Istnieją pewne różnice opinii w USA i UE – przyznał szef polskiego MSZ – jednak to właśnie dzięki amerykańskiej obecności wojskowej w Europe możemy czuć się bezpieczni – ocenił.

 

Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył także w środę w sesji połączonych Izb Kongresu USA, gdzie wysłuchał wystąpienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. – Sekretarz generalny przedstawił punkt widzenia całego Sojuszu. Podkreślił znaczenie NATO w historii i obecnie oraz zwrócił uwagę na zagrożenia – powiedział szef polskiego MSZ‎. – Podzielamy opinię, że Rosja stanowi zagrożenie. [Pojawiają się] nowe wyzwania i trzeba wzmacniać NATO: stabilna Europa jest potrzebna Amerykanom, a Stany Zjednoczone są potrzebne Europie.

‎Minister Jacek Czaputowicz ocenił też, że wycofanie się z traktatu INF przez Stany Zjednoczone spowoduje, że przestanie on istnieć. – Odpowiedzialna za to jest Rosja, która złamała traktat. Musi być zdecydowana odpowiedź Sojuszu – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.‎ – Musimy reformować Sojusz i zwiększać wydatki na obronę, bo zagrożenie jest realne – dodał.

Szef polskiego resortu dyplomacji rozmawiał dzisiaj również ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem. W związku ze zbliżającą się 5. rocznicą bezprawnej aneksji Krymu szef polskiego resortu dyplomacji podkreślił konieczność kontynuowania polityki nieuznawania i potępiania nielegalnych działań Rosji.  – Z Kurtem Volkerem rozmawialiśmy na temat sytuacji na Ukrainie i tego, jak ona zmieni się po wyborach – powiedział szef polskiego MSZ dziennikarzom po spotkaniu. – Mówiliśmy też o tym, co może społeczność międzynarodowa zrobić, aby wesprzeć suwerenność Ukrainy.

W trakcie swojej wizyty w Waszyngtonie szef polskiego MSZ spotkał się ponadto ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu Brianem Hookiem. W rozmowie poruszył m.in. temat dalszych działań w ramach współorganizowanego przez Polskę i USA procesu warszawskiego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w szczególności powołania grup roboczych.  – To, co zapoczątkowaliśmy w Warszawie, będziemy [wspólnie] ze Stanami Zjednoczonymi kontynuować – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz. 

Ważnym punktem wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Waszyngtonie był jego udział w konferencji poświęconej 70. rocznicy powstania NATO zorganizowanej przez German Marshall Fund of the United States, Atlantic Council i Munich Security Conference. Podczas dyskusji zatytułowanej „Stronger Together: The Importance of Allies in an Era of Great Power Confrontation” minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że wobec różnych zewnętrznych zagrożeń np. ze strony Rosji czy Chin państwa członkowskie NATO powinny zachować solidarność. Jedność Sojuszu to jedyny sposób, by stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom powiedział szef polskiego MSZ.

‎Minister Jacek Czaputowicz wziął dziś także udział, obok sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, w przyjęciu z okazji 70. rocznicy utworzenia NATO.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Navigation Menu

Metrics