W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Radzie Europy o stworzeniu pierwszego na świecie mechanizmu ds. reparacji wojennych

11.10.2023

Podczas sesji Komisji Prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Specjalny Sprawozdawca Lord Keen przedstawił raport „Procesy zadośćuczynienia i pojednania na rzecz przezwyciężenia konfliktów i zbudowania wspólnej pokojowej przyszłości – kwestia sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia”, wzywający państwa członkowskie Rady Europy do podjęcia dialogu z państwami skonfliktowanymi w przeszłości.

Sekretarz Stanu Arkadiusz Mularczyk podczas sesji Komisji Prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Przedstawiony raport jest  rezultatem wniosku sekretarza stanu w MSZ RP Arkadiusza Mularczyka, o podjęcie prac nad rezolucją dotyczącą prawa do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości i opartego o literę prawa procesu dla wszystkich ofiar niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej.

Raport stworzy podstawy dla przyszłych rozmów między państwami na temat powojennych reparacji, zarówno w przypadku trwających konfliktów – takich jak brutalna inwazja Rosji na Ukrainę – jak i konfliktów historycznych – takich jak ludobójcza okupacja Polski przez Niemcy. W Raporcie stwierdza się, że państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić ofiarom naruszeń praw człowieka skuteczny środek zaradczy. Ponadto Raport odwołuje się do roszczeń Polski wobec Niemiec, II wojny światowej oraz problemu wykorzystania immunitetu państwa jako ogólnej obrony w celu ochrony państwa agresora. 

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk z zadowoleniem przyjął  raport. Podkreślił, że celem dokumentu jest stworzenie platformy dla państw członkowskich Rady Europy, gdzie swobodnie będą mogły dyskutować o nierozwiązanych dotąd konfliktach.

Polska jako państwo nie otrzymała ani reparacji, ani odpowiedniego odszkodowania dla poszczególnych ofiar. Polska wielokrotnie zwracała się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie odszkodowań za II wojnę światową, a Niemcy konsekwentnie odmawiają podjęcia dialogu.

Polska w oparciu o raport o stratach wojennych opublikowanym 1 września 2022 r. i uchwałę Sejmu z 18 kwietnia 2023 r., zwraca się do Niemiec o 1,3 biliona euro w ramach rekompensaty m.in. za ponad 5 milionów zabitych obywateli Polski, zniszczenia, przymusową pracę niewolniczą, zrabowane dobra kultury i zasoby bankowe.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}