W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński w Davos o perspektywach Inicjatywy Trójmorza

23.05.2022

23 maja podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński wziął udział w inauguracji Domu Trójmorza w Davos, otwartego po raz pierwszy w historii Światowego Forum Ekonomicznego. W trakcie panelu dyskusyjnego “The Geopolitical Opportunity and Urgency of the Three Seas Initiative” poruszono kwestie związane z rosyjskim atakiem na Ukrainę oraz stanem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza i perspektywami dalszego rozwoju tego formatu.

Wiceminister Paweł Jabłoński na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

– Inicjatywa Trójmorza może odegrać ważną rolę w procesie powojennej odbudowy Ukrainy, wzmacniając jej integrację z sieciami infrastrukturalnymi i energetycznymi UE – wskazał wiceszef MSZ. Podsekretarz stanu zwrócił uwagę na potencjał bliższej współpracy w gronie państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza w nowych, perspektywicznych obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, sieci 5G oraz rozwój współpracy energetycznej i transportowej. Jak podkreślił minister Jabłoński, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, konieczne jest zacieśnianie współpracy z państwami sąsiadującymi z obszarem Trójmorza.

W trakcie wizyty w Davos wiceszef MSZ wziął także udział w oficjalnej prezentacji Raportu Instytutu Kościuszki „Three Seas United in Cyber Power”. W swoim wystąpieniu wskazał, że Inicjatywa Trójmorza powinna rozwijać współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, zaś nasz region ma potencjał, by stać się globalnym dostawcą sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Zwrócił także uwagę na konieczność zacieśniania współpracy biznesu oraz administracji w tym obszarze.

***

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał regionu.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ 

{"register":{"columns":[]}}