W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podsumował polskie przewodnictwo w Procesie Berlińskim

18.12.2019

Podczas spotkania z udziałem przedstawicieli kilku ministerstw wiceszef polskiej dyplomacji przedstawił osiągnięcia Polski w ramach prezydencji w Procesie Berlińskim, w szczególności efekty Szczytu w Poznaniu zorganizowanego w lipcu br.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk na podsumowaniu polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim

Pełnomocnik Rządu ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich, wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Szczyt w Poznaniu spotkał się z bardzo pozytywnymi ocenami zarówno ze strony naszych partnerów z UE, jak również z regionu Bałkanów Zachodnich. Spotkanie w stolicy Wielkopolski było największym z dotychczasowych szczytów Procesu Berlińskiego - zgromadziło nie tylko szefów rządów, ministrów  i komisarzy UE , ale także przedstawicieli biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i - po raz pierwszy - również think tanków. W jego ramach odbyło się także spotkanie wysokiego szczebla z udziałem sekretarza generalnego OECD, podczas którego zaprezentowany został specjalny raport poświęcony Bałkanom  Zachodnim.

– Sukces nasz jest tym większy, że nie sprzyjała nam komplikująca się agenda europejska dla Bałkanów Zachodnich, jak też wybory i formowanie się nowej Komisji Europejskiej – ocenił wiceminister Szynkowski vel Sęk. Przypomniał ponadto, że obok priorytetów polskiego przewodnictwa - wzmacniania zasady connectivity, gospodarki, bezpieczeństwa i społeczeństwa obywatelskiego - nacisk położono również na wsparcie organizacji pozarządowych i eksperckich, a także pogłębienie dyskusji o problemach młodzieży.  

Wiceszef polskiego MSZ przypomniał także, że w ramach przewodnictwa Polska wsparła finansowo wiele przedsięwzięć poświęconych Bałkanom Zachodnim, takich jak Western Balkans Investment Fund (WBIF), program ograniczania proliferacji broni i drobnego uzbrojenia (SALW) czy program zwalczania korupcji. Na WBIF Polska wpłaciła sumę 1,5 mln euro, co w tym półroczu pozwoliło nam znaleźć się w gronie głównych darczyńców, wspólnie z Niemcami, Austrią i Norwegią.

Jak ocenił wiceminister Szynkowski vel Sęk, efektem spotkania w Poznaniu i polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim jest podniesienie naszych relacji z Bałkanami Zachodnimi na wyższy poziom. – Ważne jest teraz, aby wykorzystać ten fakt dla dalszego poszerzania i pogłębiania naszych stosunków politycznych i gospodarczych z tym regionem – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Zauważył ponadto, że Polska, jako pierwszy kraj sprawujący prezydencję i posiadający doświadczenia transformacji politycznej, społecznej i gospodarczej, może być dużym wsparciem dla aspirujących do UE partnerów z Bałkanów Zachodnich.

***

Proces Berliński jest inicjatywą zapoczątkowaną przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel w 2014 r. i ma na celu zintensyfikowanie współpracy pomiędzy Bałkanami Zachodnimi i Unią Europejską.

Państwo, które uczestniczy w Procesie i sprawuje prezydencję, organizuje doroczny Szczyt Bałkanów Zachodnich. Polska, która w bieżącym roku organizowała Szczyt w Poznaniu, z końcem bieżącego roku przekazuje prezydencję łączonemu przewodnictwu Bułgarii i Macedonii Północnej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Raport z przewodnictwa Polski w Procesie Berlińskim i Szczytu Bałkanów Zachodnich
{"register":{"columns":[]}}