W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencje wiceministra Przydacza nt. Białorusi

27.10.2020

We wtorek, 27 października wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w dwóch spotkaniach poświęconych sytuacji w Białorusi: Belarus choosing its future: between threats and opportunities – zorganizowanej przez Ambasadę Litwy w Bukareszcie, Centrum ds. Prewencji Konfliktów i Wczesnego Ostrzegania oraz GMF a także The Belarus uprising - Views from Poland and Lithuania – zorganizowanej przez ambasady Polski i Litwy w Kopenhadze we współpracy z Duńskim Towarzystwem Polityki Zagranicznej.

2020.10.27 Warszawa . Minister Marcin Przydacz . Webinarium on-line nt Bialorus .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Debaty odbyły się tuż po rozpoczęciu strajku powszechnego w Republice Białorusi na skutek nie wypełnienia 25 października ultimatum społecznego Aleksandra Łukaszenki. Wzięli w nich udział przedstawiciele białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego m.in.: Hanna Lubakowa (doradca Swiatłany Cichanouskiej); Artsem Shraibman (Carnegie); Andrei Sannikau (były kandydat na prezydenta), a także minister spraw zagranicznych Litwy - Linas Linkevičius;sekretarz stanu MSZ Rumunii - Dan Neculăescu; Dyrektor Polityczny w MSZ Łotwy - Janis Mazeiks.   

Uczestnicy zgodzili się, że prodemokratyczne zmiany na Białorusi, w tym dialog ze społeczeństwem są konieczne. Zwrócono uwagę na brak ideologicznego i geopolitycznego podłoża protestów, w przeciwieństwie do demonstrowanego przez Moskwę dążenia do wdrożenia geopolitycznego projektu integracyjnego Rosji z Białorusią. Zgodzono się, że sposobem wyjścia z kryzysu jest przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów. 

Przedstawiciele białoruskiego społeczeństwa zaapelowali do międzynarodowej społeczności demokratycznej o: zwiększenie sankcji; jasną perspektywę dla Narodu białoruskiego tj. Ekonomiczny Plan dla Demokratycznej Białorusi; mediację i zaangażowanie w organizację wyborów.

Zdaniem uczestników, wydarzenia z 25 i 26 października br. dowodzą, że Aleksander Łukaszenko nie kontroluje w pełni sytuacji w tym kraju, liderzy społeczni zajęli bardziej proaktywną postawę i zademonstrowali klarowne postulaty, zaś scenariusz narzucenia konstytucji i integracji z Rosją, bez uwzględnienia woli Białorusinów może być bardzo ryzykowny ze względu na utrzymującą się wysoką determinację społeczeństwa do demonstracji swoich opinii.   

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski / MSZ

 

 

{"register":{"columns":[]}}