W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Pawła Jabłońskiego w Brukseli

29.11.2022

W dn. 28-29 listopada br. podsekretarz stanu Paweł Jabłoński odbył wizytę w Brukseli, podczas której reprezentował Polskę na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych w formacie Ministrów ds. współpracy rozwojowej (FAC Development) oraz w spotkaniu Rady Ministerialnej UE-AKP (państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku). Wśród tematów posiedzenia FAC znalazły się m.in. stan implementacji uzgodnień lutowego szczytu UE-Unia Afrykańska oraz odpowiedź UE na sytuację w Ukrainie i Afganistanie.

Podsekretarz stanu Paweł Jabłoński odbył wizytę w Brukseli, podczas której reprezentował Polskę na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych

Podczas Rady ds. Zagranicznych wiceminister Jabłoński przedstawił aktualne dane dotyczące uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce, a także wezwał Unię Europejską do większego zaangażowania na rzecz państw, które ponoszą największe koszty w związku z kryzysem uchodźczym. Przedstawiciel Polski poinformował także o działaniach pomocowych Polski na rzecz Ukrainy. Podkreślił przy tym, że najpilniejszą kwestią humanitarną jest obecnie zbliżająca się zima. Z powodu rosyjskich bombardowań ponad 3,5 miliona osób zostaje bez dachu nad głową. Priorytetem jest stworzenie dla nich schronienia.

Wiceminister Jabłoński zwrócił także uwagę na konieczność połączenia doraźnych działań z podejściem długofalowym, w perspektywie przyszłej odbudowy i integracji Ukrainy ze strukturami unijnymi. UE powinna być przygotowana do odegrania kluczowej roli w odbudowie Ukrainy natychmiast po zakończeniu wojny. Polska uważa, że Rosja w najwyższym możliwym stopniu powinna ponosić odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone podczas działań wojennych w Ukrainie. Mamy nadzieję, że zamrożone rosyjskie aktywa posłużą do pokrycia kosztów odbudowy Ukrainy oraz do wypłaty odszkodowań za utratę życia i mienia.

Podczas wizyty wiceminister Jabłoński miał także okazję do przedstawienia stanowiska Polski przedstawicielom państw AKP (państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku). Podczas spotkanizapewnił ich o aktywnej roli Polski w przeciwdziałaniu kryzysowi żywnościowemu wywołanemu przez rosyjską agresję przeciwko Ukrainie – jednemu z największych światowych eksporterów żywności. Podkreślił przy tym, że Rosja wykorzystuje zagrożenie żywnościowe jako broń oraz prowadzi aktywną kampanię dezinformacyjną w krajach Globalnego Południa. Ma ona na celu zrzucenie odpowiedzialności za globalny kryzys żywnościowy i energetyczny na państwa popierające Ukrainę i sankcje przeciwko Rosji.

 

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}