W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

10.12.2023

10 grudnia br. mija 75 lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji Praw Człowieka. Dokument nie stracił na aktualności, a wiele zdefiniowanych w nim praw nadal wymaga ochrony w różnych częściach świata.

2019.06.13 Wizyta w Nowym Jorku . Udział w briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ . Minister Jacek Czaputowicz . Nowy Jork . USA . Fot. Gabriel Piętka / MSZ

Działania polskiej dyplomacji na rzecz promocji oraz poszanowania międzynarodowych norm praw człowieka konsekwentnie realizowane są między innymi poprzez aktywną politykę wielostronną w ramach systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także na innych forach. To jeden z najistotniejszych elementów polskiej polityki zagranicznej.

Naszą aktywność skupiamy w szczególności na prawach dziecka, prawach osób z niepełnosprawnościami, wolności religii lub wyznania oraz przestrzeganiu praw człowieka w Rosji oraz na Białorusi. Należy podkreślić, że Polska z całą mocą potępia wszelkie przypadki naruszeń praw człowieka, jakich dopuszczają się wojska rosyjskie w trakcie nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie.

Nie zapominamy również o osobach, które swoją bezkompromisową i niezłomną postawą dają świadectwo przywiązania do zasad wyrażonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Świadectwem tego jest przyznanie w 2023 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych corocznej nagrody „Pro Dignitate Humana” Władimirowi Kara-Murza, dziennikarzowi, więźniowi politycznemu i obrońcy praw człowieka w Rosji.

 

* Przyjęcie Deklaracji w 1948 r. stanowiło milowy krok w kierunku uznania praw człowieka jako powszechnych, naturalnych, niepodzielnych, niezbywalnych i przyrodzonych praw przynależnych każdej osobie bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, wyznanie, poglądy polityczne, narodowość, pochodzenie społeczne, majątek, urodzenie lub jakiekolwiek inne różnice.

 

 

{"register":{"columns":[]}}