W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ekobudownictwo. Jak mieszkać, aby chronić planetę?

26.08.2022

Świadomość ekologiczna wśród Polaków wzrasta. Coraz większą wagę przywiązujemy do codziennych nawyków związanych z dbaniem o klimat czy wyborów zakupowych. Działania proekologiczne mogą być również związane z naszymi decyzjami, gdzie i jak będziemy mieszkać. Dlatego decydując się na budowę domu, warto postawić na rozwiązania korzystne dla środowiska. Na które czynniki należy zwrócić szczególną uwagę?

Modular homes exterior designs of modern architecture

Planujesz budowę – postaw na drewno

Drewno to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, którego zalety możemy wyszczególnić również w budownictwie. Wśród korzyści wynikających z zastosowania tego surowca w tym obszarze gospodarki należy wymienić m.in.:

  • Ochronę środowiska naturalnego - komponenty drewniane w budownictwie wykorzystywane są niemal w nieprzetworzonej formie. Dodatkowo drewno wykazuje zdolność wiązania dwutlenku węgla, co przyczynia się również do jego niwelowania z atmosfery. Trzecim kluczowym aspektem jest fakt, że do wytworzenia drewnianych budynków wykorzystuje się niewielką ilość energii elektrycznej.
  • Oszczędność czasu. Współcześnie wykorzystywane technologie drewniane są bardzo zaawansowane i pozwalają na zbudowanie domu (w stanie surowym) już w ciągu kilku dni. Jest to możliwe dzięki prefabrykacji – wyprodukowaniu gotowych elementów ściennych i stropowych, wyposażonych w okna i drzwi zewnętrzne, które są montowane na placu budowy. W niektórych przypadkach istnieje możliwość fabrycznego wytworzenia całych modułów, co dodatkowo skraca czas oczekiwania na finalny efekt.
  • Lepsze parametry termiczne od technologii murowanych, dzięki czemu uzyskiwane jest większe utrzymanie ciepła w budynku, co wiąże się następnie z niższymi kosztami ogrzewania.

Ważny nie tylko surowiec

Ekobudownictwo powinno charakteryzować się nie tylko wykorzystaniem surowców bardziej korzystnych dla środowiska. W ramach naszego gospodarstwa możemy również w inny sposób przyczyniać się do ochrony klimatu.

Zbieraj wodę opadową – do podlewania ogródka czy przydomowych upraw wykorzystaj deszczówkę, do zbierania której często wystarczą np. beczki. W ten sposób oszczędzisz nie tylko wodę, ale i pieniądze.

Stosuj ekologiczne źródła ciepła – na ten cel możesz uzyskać dodatkowe środki w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie pozwoli nam na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań oraz przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych w budynku.

Postaw na panele fotowoltaiczne – to jedno z rozwiązań, które pozwoli na generowanie energii elektrycznej z własnych źródeł, bez pobierania jej z systemu, wciąż opartego w dużej mierze na paliwach kopalnych. W ramach programu „Mój prąd” możesz uzyskać wsparcie finansowe w postaci 50 proc. zwrotu kosztów tej inwestycji (maksymalnie 5 tys. zł).

Zadbaj o rośliny w domu i ogrodzie – przy doborze roślinności do ogrodu pamiętajmy o właściwym dopasowaniu do warunków klimatycznych, a także długowieczności i całoroczności danego gatunku. Z kolei przy aranżacji wnętrz kierujmy się poziomem nasłonecznienia danego pomieszczenia – tak dobrane rośliny odwdzięczą się nam dobrą kondycją przez wiele lat.

To tylko kilka rozwiązań, dzięki którym korzystnie wpłyniemy na nasze otoczenie, a jednocześnie zaoszczędzimy środki finansowe, które możemy przeznaczyć na inne cele.

Więcej informacji nt. wpływu indywidualnych działań na ochronę klimatu można znaleźć na stronie: www.naszklimat.gov.pl.

 

 

mkis nfosigw

 

{"register":{"columns":[]}}