W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zrównoważona konsumpcja – czyli co indywidualnie możemy zrobić dla klimatu?

05.08.2022

Zrównoważona konsumpcja oznacza świadome i racjonalne korzystanie z dostępnych dóbr, tak aby minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko. Postępujące zmiany klimatu wymagają wdrożenia tej idei nie tylko w firmach czy zakładach produkcyjnych, ale również w gospodarstwach domowych. Przedstawiamy 10 zasad, dzięki którym w prosty sposób możemy korzystnie wpływać na kondycję naszej planety, wpisując się w definicję zrównoważonej konsumpcji.

A man opens a cotton string bag on a bench in a park. Close-up. Zero waste. Biodegradable material. Caring for the ecology and the environment, respect for nature
  1. Kupujmy świadomie – jedną z podstawowych zasad jest ograniczanie kupowania produktów nie z realnej potrzeby, a pod wpływem impulsu. Pamiętajmy, że wytworzenie wszelkich dóbr – zarówno spożywczych, chemicznych czy przemysłowych – jest związane z wykorzystaniem m.in. wody i energii elektrycznej, a także emisją gazów cieplarnianych do atmosfery (tzw. ślad węglowy). Dlatego powinniśmy sięgać po taką ilość produktów, którą realnie potrzebujemy lub możemy dłużej przechowywać. Zbyt duże zakupy (np. pod wpływem promocji), często doprowadzają do sytuacji, że żywność jest wyrzucana – np. po utracie przydatności do spożycia.

  2. Wybierajmy produkty dostępne w opakowaniach biodegradowalnych oraz korzystajmy z własnych – ograniczenie wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych (np. plastiku) to kolejny ważny punkt, wpisujący się w ideę zrównoważonej konsumpcji. Dlatego udając się na zakupy, wybierajmy produkty dostępne w biodegradowalnych opakowaniach lub wytworzone z komponentów pochodzących z recyklingu. Sięgajmy również po wyroby firm, które na co dzień uwzględniają bezpieczeństwo środowiska w swoich działaniach. Dodatkowo, gdy to możliwe, używajmy własnych pojemników wielokrotnego użytku, tak by ograniczyć generowanie odpadów.

  3. Wzbogacajmy codzienne menu w produkty pochodzenia roślinnego – mają one mały ślad węglowy. Jednak również ze względów zdrowotnych warto urozmaicać posiłki i stosować zbilansowaną dietę, by dostarczyć do organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

  4. Podczas zakupów korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku – wybierając się do sklepu, zabierajmy ze sobą wcześniej przygotowaną torbę, aby unikać sięgania po dostępne przy ladach foliówki i inne plastikowe reklamówki.

  5. Segregujmy odpady – odpowiedni podział pozwala na ich ponowne zagospodarowanie w przyszłości. Segregowanie odpadów jest również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia – np. w przypadku mieszkańców bloków, którzy korzystają ze wspólnych pojemników. Jeżeli część z nich nie segreguje odpadów zgodnie z zasadami, wówczas może zostać naliczona wyższa opłata.

  6. Korzystajmy z alternatywnych środków transportu – nie zawsze istnieje konieczność dojazdu samochodem na spotkanie czy do miejsca pracy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu zbiorowego, który pozwala na ograniczenie zużycia paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dobrą alternatywą jest rower oraz hulajnoga (w wielu miastach jest możliwość ich wypożyczenia) lub spacer, co dodatkowo korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

  7. Oszczędzajmy wodę – wbrew pozorom to bardzo szerokie pojęcie, dające wiele możliwości zastosowania w gospodarstwach domowych. Znajdują się wśród nich m.in. mycie zębów przy zakręconym kranie, regularne sprawdzanie instalacji i ich naprawa lub wymiana, np. w sytuacji, gdy jest ona nieszczelna, stosowanie kranów, słuchawek prysznicowych i spłuczek w WC wyposażonych w systemy zmniejszające zużycie wody. Wśród sposobów na oszczędzanie wody znajduje się również jej retencjonowanie. Dotyczy to głównie mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy dysponują dodatkową przestrzenią, gdzie można umieścić np. zbiornik na wodę opadową, aby następnie wykorzystać ją do podlewania kwiatów, upraw ogródkowych lub szklarniowych.

  8. Racjonalnie korzystajmy z energii elektrycznej – podobnie jak w przypadku oszczędzania wody, istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zaliczamy do nich m.in.: wyłączanie oświetlenia i urządzeń pobierających prąd, kiedy z nich nie korzystamy, zakup sprzętów gospodarstwa domowego z najwyższą klasą energetyczną, wymiana żarówek na energooszczędne, uruchamianie pralki czy zmywarki wówczas, gdy są napełnione, czy gotowanie w czajniku elektrycznym tylko takiej ilości wody, jakiej w danym momencie potrzebujemy.

  9. Postawmy na technologię – obecnie dysponujemy wieloma możliwościami, które pozwalają nam wpisać się w założenia zrównoważonej konsumpcji. Wśród nich możemy wymienić: stosowanie w nowych budynkach okien o zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła, montaż pomp ciepła, gruntowych wymienników ciepła, paneli fotowoltaicznych czy rekuperatorów.

  10. Edukujmy najbliższych w zakresie zrównoważonej konsumpcji – dotyczy to zarówno naszych przyjaciół, jak i członków rodziny. Szczególny nacisk warto położyć na najmłodsze pokolenie – mogą być to rozmowy nt. działań proekologicznych, jednak dawanie codziennie dobrego przykładu będzie najskuteczniejszą metodą edukowania dzieci i młodzieży w tym zakresie.

Wbrew przekonaniu wielu osób, to właśnie suma indywidualnych działań może przyczynić się do rozwoju proekologicznych postaw na poziomie globalnym, w kontekście klimatu i zrównoważonej konsumpcji. Redukując konsumpcjonizm w naszych gospodarstwach domowych, możemy doprowadzić do pozytywnych zmian na poziomie społecznym oraz gospodarczym. Stosując te proste zasady, mamy duży wpływ na środowisko.

Więcej informacji nt. wpływu indywidualnych działań na ochronę klimatu można znaleźć na stronie: www.naszklimat.gov.pl.

 

 

mkis nfosigw

 

{"register":{"columns":[]}}