W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki

06.02.2019

- Polska ze światowej klasy wiedzą i doświadczeniem w branży wydobywczej, energetycznej i metalurgicznej jest gotowa wspierać Bangladesz w trwającym procesie transformacji i modernizacji swojego przemysłu wydobywczego. Chcemy także zapoznać się z doświadczeniami globalnymi w tym zakresie – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Dhace, w Bangladeszu 5 lutego 2019 r. podczas dwustronnych rozmów z Ministrem Energii i Zasobów Mineralnych Nasrulem Hamidem oraz Ministrem Spraw Zagranicznych A.K. Abdulem Momenem.

Polska - Bangladesz- rozmowy

Polska posiada bogate doświadczenie w sektorze górniczym, nasze firmy wdrażają nowoczesne technologie, rozwijają się dynamicznie i są konkurencyjne na światowych rynkach. Gospodarka Bangladeszu jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, o średnim wzroście w ostatniej dekadzie na poziomie ponad 6% PKB. Kraj ten stoi przed olbrzymimi wyzwaniami infrastrukturalnymi, m.in. w przemyśle wydobywczym, a zapotrzebowanie na energie będzie coraz większe.

- Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych. To, co możemy zaoferować partnerom z Bangladeszu to m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych. Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny i powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu krajów- dodał minister.

Polskie firmy górnicze i okołogórnicze mogą zaoferować bengalskim partnerom kompleksową ofertę sektora węglowego obejmującą realizację studium wykonalności kopalń, ich wybudowanie i wyposażenie, transfer technologii (metoda długościanowa, czysty węgiel), rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy, szkolenia i współpracę ekspercką.

Obecnie węgiel zaspokaja zaledwie 2,5% potrzeb energetycznych Bangladeszu, a największy udział    w mixie energetycznym zajmuje gaz. Jednak ze względu na wyczerpywanie się jego zasobów planowany jest rozwój energetyki węglowej. Jego wydobycie ma wzrosnąć z 8,5 mln ton w 2015 r. do 80 mlt w 2030 r., co umożliwi wytwarzanie 20 000 MW energii. Rząd w Dhace planuje zwiększenie udziału węgla w produkcji energii do 50% do roku 2022, dzięki m.in budowie nowych elektorowi węglowych. 

Podczas seminarium nt. współpracy w przemyśle węglowym pomiędzy naszymi krajami wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uroczyście wręczył Konsulowi Honorowemu RP w Dhace Eshadurowi Rahmanowi nominację na Generalnego Konsula Honorowego RP w Bangladeszu. Konsul Honorowy pełni szczególną rolę w rozwoju stosunków handlowych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych oraz udziela pomocy i opieki obywatelom Polski.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.02.2019 07:09 Radosław Dubisz
Pierwsza publikacja:
07.02.2019 07:09 Radosław Dubisz