W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie ws. utworzenia PGG podpisane

26.04.2016

- Podpisane dziś porozumienie pozwala na zawarcie umowy inwestorskiej i powołanie do życia 1 maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To efekt wielu miesięcy negocjacji, które w finale doprowadziły do pogodzenia interesów inwestorów z branży energetycznej, banków oraz strony społecznej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski 26 kwietnia 2016 r. w Katowicach.

Minister Tchórzewski podkreślił, że Polska Grupa Górnicza to organizm zbudowany na zdrowym kompromisie. - Założenia biznesplanu sprawiają, że jego utworzenie jest uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i społecznie  - wyjaśnia minister energii.

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski z kolei zaznacza, że dzięki zrozumieniu ze strony związków zawodowych, zostanie zrealizowany plan inwestycyjny. – Pozwoli to osiągnąć efekt ekonomiczny satysfakcjonujący inwestorów i przynoszący zyski – dodaje.

W skład Polskiej Grupy Górniczej wejdzie 11 kopalń i 4 zakłady. Spółkom energetycznym gwarantuje dostęp do bogatych zasobów węgla energetyczne, a zaangażowane w nową spółkę pieniądze pozwolą na poczynienie inwestycji zwiększających moce produkcyjne.

Biznesplan PGG zakłada utrzymanie kosztów produkcji węgla pod ścisłą kontrolną inwestorską i społeczną oraz osiągnięcie rentowności w ciągu najbliższych dwóch lat.

Powołanie do życia PGG to bardzo ważny, ale dopiero pierwszy etap porządkowania i restrukturyzacji branży węgla kamiennego w Polsce. Na rządowy plan dla górnictwa składa się uregulowanie rynku sprzedaży węgla, ograniczenie konkurencji cenowej między spółkami wydobywczymi, wprowadzenie uregulowań prawnych, które pozwolą na obniżenie kosztów wydobycia oraz restrukturyzacja kosztowa w każdej ze spółek górniczych.

Więcej informacji:

Polskiej Grupie Górniczej.

Treść porozumienia.

Wersja edytowalna porozumienia.

Materiały

Polskiej Grupie Górniczej.
Wersja edytowalna porozumienia.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 08:50 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 08:50 administrator gov.pl