W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Tobiszowski: Dążymy do tego, by polskie górnictwo węgla kamiennego było stabilną i nowoczesną branżą

16.05.2018

- Zmieniliśmy spojrzenie na polskie górnictwo węgla kamiennego, które od dłuższego czasu poddane było procesowi głębokiej naprawy. Dotyczy to kwestii organizacyjnych, jak i prawnych. Wprowadziliśmy system osłon socjalnych dla górników, dzięki czemu nikt nie stracił pracy. Musieliśmy podjąć wiele trudnych decyzji, ale dziś możemy stwierdzić, że było warto, ponieważ aktualną sytuację górnictwa węgla kamiennego możemy nazwać sukcesem. W sektorze górnictwa węgla kamiennego kończymy proces restrukturyzacji i zaczynamy proces zarządzania branżą – powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski 16 maja 2018 r podczas X Ekonomicznego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski otwiera panel "Polski węgiel - perspektywa 2030"

Trzeciego dnia Kongresu wiceminister Tobiszowski otworzył panel dyskusyjny „Polski węgiel – perspektywa 2030”. Uczestnicy spotkania rozmawiali o Polityce Surowcowej Państwa, zasobach węgla i ich udostępnianiu, inwestycjach oraz technologiach i innowacjach w górnictwie. Wiceszef resortu energii w swoim wystąpieniu podkreślił rolę górnictwa węgla kamiennego dla polskiej energetyki i całej gospodarki. – Dzięki naszym działaniom sektor górnictwa staje się efektywny i rentowny. Funkcjonowanie w przyjaznym oraz przewidywalnym otoczeniu programowo – prawnym, pozwala nam wykorzystywać kapitał zasobowy, społeczny i gospodarczy dla zapewnienia wysokiej niezależności energetycznej Polski. Dobra sytuacja branży wspiera także konkurencyjność całej gospodarki narodowej – powiedział. Podkreślił, że restrukturyzacja sektora górniczego, realizowane i zrealizowane inwestycje, a tym samym uratowanie kopalń i całych spółek dało dodatkowy korzystny efekt dla spółek energetycznych i odbiorców indywidualnych. - Węgiel z polskich kopalń jest istotnie tańszy od węgla z importu. Innymi słowy mówiąc, ceny węgla w Polsce są znacznie niższe niż ceny na rynkach światowych – zaznaczył.

Wiceminister dodał, że przyjęty w styczniu przez Radę Ministrów Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce ma zapewnić warunki sprzyjające budowie branży opartej na kooperacji, wiedzy i innowacjach. Program zakłada, że sektor stanie się ważnym instrumentem niezależności polskiej energetyki i konkurencyjności polskiej gospodarki. - Przyszłość polskiego węgla to jednocześnie przyszłość naszego bezpieczeństwa energetycznego. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza na nas podejmowanie śmiałych decyzji, które przyniosą konkretne efekty – stwierdził.

Obecnie trwają także prace na Programem dla sektora węgla brunatnego, który został już skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. – Naszym celem jest zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną produkowaną z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne technologie – powiedział wiceminister Tobiszowski.

- Można powiedzieć, ze Rząd przywrócił węgiel brunatny do życia. Jeszcze kilka lat temu mówiło się o schyłkowym charakterze tej branży. Dzisiaj mówimy o jej rozwoju. Mam tutaj na myśli choćby inwestycję Złoczew i perspektywicznie  Ościsłowo - przypomniał. Sekretarz Stanu w ME podkreślił również rolę projektów innowacyjnych w Programie. Wspomniał także o propozycji wsparcia rodzimych firm w zdobywaniu światowych rynków, a także pomoc w uruchamianiu tam inwestycji. Zaznaczył, że kluczową kwestią, którą Polacy mogą eksportować jest pomoc w rozwiązywaniu problemów, z którymi inne kraje zmagają się podczas budowy kopalń głębinowych. Największy z nich dotyczy ogromnej ilości metanu, który pojawia się przy schodzeniu z eksploatacją do niżej położonych pokładów węgla - Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie, zarówno jeśli chodzi o projektowanie, wdrożenie odmetanowania wraz z budową infrastruktury, jak i gospodarczego wykorzystania tego gazu. Taką działalność prowadzi już Jastrzębska Spółka Węglowa i firmy okołogórnicze, z którymi spółka od lat współpracuje. Dzięki zacieśnianiu współpracy międzynarodowej np. z Indiami, Polacy mają szanse powalczyć o nowe kontrakty – dodał.

Ministerstwo Energii włącza się również w prace nad poprawą jakości powietrza. W tym celu przygotowało pakiet rozwiązań prawnych obejmujących projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. – Ustawa ma doprowadzić do wyeliminowania z rynku paliw najgorszej jakości, których spalanie w gospodarstwach domowych jest jedną z  głównych przyczyn powstawania smogu – dodał wiceminister.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.06.2018 16:38 Artur Kosim
Pierwsza publikacja:
04.06.2018 16:38 Artur Kosim
{"register":{"columns":[]}}