Kolejne dwie inwestycje z unijnym wsparciem
24.06.2026
Podpisaliśmy już 23 umowy o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Tym samym wysokość unijnego wsparcia z tego Programu przekroczyła 13,5 mld zł.
22. i 23. umowa dotyczą dofinansowania dla budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu DK73, a także drogi ekspresowej S19 Międzyrzec Podlaski - Lubartów Północ.
Cztery odcinki Via Carpatia
Unijnym wsparciem objęty został fragment drogi ekspresowej S19 o łącznej długości ponad 64 km. Składa się on z czterech odcinków realizacyjnych:
- Międzyrzecz Podlaski - Radzyń Podlaski,
- Radzyń Podlaski - Kock,
- obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej (II jezdnia),
- koniec obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej - Lubartów Północ.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 2,4 mld zł, kwota wydatków kwalifikowanych 713 mln zł, a dofinansowanie unijne to 606 mln zł.
W ramach inwestycji powstanie m.in. siedem węzłów drogowych (Kąkolewnica, Radzyń Podlaski Północ i Południe, Borki, Kock Północ i Południe oraz Firlej), a także drogi dojazdowe i obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, kładki, przepusty). Zbudujemy także cztery Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Paszki, Sitno, Mieczysławka i Wola Lisowska), chodniki, ścieżki rowerowe oraz system odwodnienia drogi.
Szybciej i bezpieczniej do Kielc
Obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez GDDKiA w woj. świętokrzyskim. Trasa, którą planujemy udostępnić jeszcze w tym roku, znacząco poprawi komfort podróży i bezpieczeństwo kierowców zmierzających m.in. do Kielc. Planowany całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 280 mln zł. Kwota wydatków kwalifikowanych to 100 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE to 85 mln zł.
Wybudujemy niemal 4,4 km dwujezdniowej drogi krajowej nr 73. Powstaną dwa ronda łączące inwestycję z siecią istniejących tras, obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, przepusty), drogi dojazdowe oraz kanalizacja deszczowa.
FEnIKS na polskich drogach
Wsparcie obejmie w sumie 30 projektów drogowych i będzie wynosić łącznie ok. 18 mld zł. Pierwsze umowy o dofinansowanie z puli środków UE, przeznaczonych na lata 2021-2027, były to tzw. umowy fazowane. Źródłem dofinansowania, oprócz FEnIKS’a, był w ich przypadku również Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).
Łącznie zawarliśmy takie umowy na sześć inwestycji realizowanych przez GDDKiA:
- S1 Oświęcim – Bielsko-Biała,
- S7 Widoma – Kraków Nowa Huta,
- A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce,
- S61 Łomża Zachód – Kolno,
- obwodnice Oświęcimia w ciągu DK44 oraz Poręby i Zawiercia w ciągu DK78.
Ponadto we wrześniu 2024 r. podpisaliśmy umowę na unijne wsparcie w ramach FEnIKS dla realizacji S3 Świnoujście – Troszyn, a pod koniec listopada 2024 r. dla S7 Miechów – Szczepanowice. Były to dwie pierwsze umowy o dofinansowanie wyłącznie z Programu FEnIKS (bez fazowania z POIiŚ). W grudniu 2024 r. podpisaliśmy też umowy dla drogi ekspresowej S7 Płońsk – Czosnów oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.
Pod koniec kwietnia ubiegłego roku podpisaliśmy 11. i 12. umowę na dofinansowanie. Otrzymaliśmy wsparcie w wysokości niemal 1,8 mld zł dla budowy drogi ekspresowej S6 Słupsk – Bożepole Wielkie oraz obwodnicy Opatowa. 13. umowę, dotyczącą dofinansowania budowy autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, podpisaliśmy w czerwcu 2025 r.
W lipcu podpisaliśmy dwie kolejne umowy o dofinansowanie. Dotyczyły one budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy – Oświęcim oraz rozbudowy S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ – Jasionka. Pod koniec września zeszłego roku otrzymaliśmy unijne wsparcie na budowę dróg ekspresowych S6 Koszalin – Słupsk oraz S19 Lublin – Lubartów Północ. Tym samym przekroczyliśmy półmetek środków z UE przyznanych GDDKiA w ramach FEnIKS’a. 2025 rok zakończyliśmy z 18. umowami o dofinansowanie z tego Programu. Ostatnia, podpisana w listopadzie, dotyczyła wsparcia dla budowy S19 Boćki – Chlebczyn.
Pierwsza umowa z FEnIKS’a podpisana w 2026 r. dotyczyła dofinansowania dla budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica, gdzie powstaje tunel drążony przez maszynę TBM „Karpatka”. Pod koniec kwietnia 2026 r. wsparcie z FEnIKS’a otrzymała budowa obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Była to nasza 20. umowa o dofinansowanie w ramach tego Programu. Kolejne środki otrzymaliśmy w połowie maja na realizację S10 między Bydgoszczą a Toruniem.
Kolejne projekty drogowe są w trakcie oceny lub przygotowywana jest dla nich dokumentacja aplikacyjna w celu pozyskania unijnego dofinansowania.