W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum poświęcone Nagrodzie Krajobrazowej Rady Europy

06.05.2022

Z udziałem przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko odbyło się Forum krajowych kandydatur do Nagrody Krajobrazowej Rady Europy. Zaprezentowano wszystkie kandydatury zgłoszone do 7. sesji Nagrody Krajobrazowej RE. Wśród nich znalazła się kandydatura z Polski - projekt pn. : „Ochrona cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych charakterystycznych dla obszarów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”, który został zrealizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego (ZPKWS).

Panorama zabytkowej miejscowości. Kamienne budynki usytuowane są na niewielkich wzgórzach. Wokół zielona trawa i drzewa. Na pierwszym planie widoczny budynek kościoła lub klasztoru z więżą, na której zawieszony jest dzwon.

Przedstawicielka GDOŚ Małgorzata Opęchowska omówiła proces wyboru polskiego kandydata, a sam projekt został przedstawiony przez przedstawicielkę ZPKWS.

W 2020 r. projekt zrealizowany przez ZPKWS został uhonorowany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Polską Nagrodą Krajobrazową uzyskując tym samym nominację do nagrody europejskiej.

Forum krajowych kandydatur do Nagrody Krajobrazowej Rady Europy odbyło się we włoskim Bergamo, miejscu gdzie Fundacja della Misericordia Maggiore z Bergamo zrealizowała zwycięski projekt pn.: "Bioróżnorodność w mieście: Bergamo i dolina Astino". Realizacja łączy tradycję prowincji Bergamo i otwartość na nowe wyzwania przyszłości. Kontynuując dzieło zapoczątkowane przez mnichów klasztoru znajdującego się w dolinie Astino, autorzy projektu opracowali współczesne metody gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie, które promują bioróżnorodność. W ramach projektu przywrócono dziedzictwo kulturowe, wzmocniono więzi społeczne, oraz utworzono nowe miejsca pracy związane z lokalnym krajobrazem.

Nagroda przyznawana jest na podstawie art. 11 Konwencji Krajobrazowej Rady Europy (wcześniej Europejskiej Konwencji Krajobrazowej), w celu wyróżnienia inicjatyw, które podejmowane są na rzecz ochrony jakości krajobrazu i związane mogą być z tworzeniem nowych krajobrazów, podnoszeniem wartości krajobrazowych lub odnową zdewastowanych terenów. Nagroda Krajobrazowa Rady Europy jest przyznawana za zgodność z pracami Rady Europy na rzecz praw człowieka, demokracji i zrównoważonego rozwoju, w związku z tym wysoko cenione są projekty, w które zaangażowane są lokalne społeczności.

Spotkanie w Bergamo odbyło się w dniach 28-29 kwietnia.

Trwa 6. edycja Polskiej Nagrody Krajobrazowej, która ma na celu wyłonienie polskiej kandydatury do kolejnej, już 8. sesji Nagrody Krajobrazowej Rady Europy. Przyjmowanie krajowych zgłoszeń potrwa do 31 sierpnia. Szczegóły i regulamin konkursu.


 

{"register":{"columns":[]}}