W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GDOŚ gospodarzem Baltic Sea Seminar

20.06.2022

Proces wydawania pozwoleń dla morskich farm wiatrowych był jednym z tematów spotkania państw regionu Morza Bałtyckiego w ramach Konwencji z Espoo. W zorganizowanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele siedmiu krajów.

Zdjęcie grupowe. Dziewięć uśmiechniętych kobiet i jeden mężczyzna stoją na tle ścianki utworzonej z zielonych roślin,

To było 12-te spotkanie państw regionu Morza Bałtyckiego w ramach Konwencji z Espoo[1] i sporządzonego do niej  Protokołu strategicznego[2]. Spotkania państw regionu Morza Bałtyckiego odbywają się naprzemiennie w ramach współpracy subregionalnej. Celem spotkań jest zacieśnianie relacji pomiędzy Punktami Kontaktowymi ds. Konwencji z Espoo oraz omawianie bieżących tematów będących przedmiotem zainteresowania subregionu w zakresie ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć oraz strategicznych ocen oddziaływania na środowisko.

W spotkaniu, oprócz osób pełniących funkcję Punktów Kontaktowych ds. Konwencji z Espoo z Polski, Litwy, Szwecji, Estonii, Finlandii, Norwegii oraz Danii, wzięli udział także eksperci w zakresie ocen oddziaływania na środowisko oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Sekretariatu Konwencji z Espoo. Spotkaniu przewodniczyła Dorota Toryfter-Szumańska (GDOŚ), Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Konwencji z Espoo.

Głównymi tematami rozmów były: rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim, ocena oddziaływań skumulowanych, monitoring środowiska oraz sposób uwzględniania zagadnień związanych z klimatem i zdrowiem ludzi w ocenie oddziaływania na środowisko i strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.

W wyniku dyskusji państwa uzgodniły, że rozpoczną wzajemną, systematyczną wymianę informacji dotyczących procesu wydawania pozwoleń dla morskich farm wiatrowych w każdym z państw. Schemat takiej informacji zostanie opracowany na podstawie propozycji szablonu przygotowanego przez Szwecję a następnie umieszczony na odpowiedniej podstronie EKG ONZ.  Wymiana informacji w tym zakresie przyczyni się do wzajemnego zrozumienia systemu wydawania pozwoleń, co usprawni przebieg postępowań prowadzonych z udziałem innych państw i ułatwi koordynację działań na Bałtyku.

Strony uzgodniły również, iż z wyprzedzeniem będą informować potencjalne strony narażone o spodziewanych notyfikacjach w zakresie nowych postępowań w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.


Szczegółowy opis ustaleń dokonanych w  Warszawie zostanie udostępniony na stronie EKG ONZ Konwencji z Espoo w zakładce współpracy subregionalnej Morza Bałtyckiego.

Ponadto, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jako gospodarz spotkania zaprosiła uczestników do udziału w części nieformalnej, do której należał m.in. spacer po Warszawie. Przewodnikiem był rzecznik prasowy GDOŚ i varsavianista Piotr Otrębski. Spacer zakończony w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich był okazją do zaprezentowania i omówienia bogactwa kulturalnego i przyrodniczego Warszawy i Polski na tle historii Europy.

Spotkanie państw regionu Morza Bałtyckiego w ramach Konwencji z Espoo odbyło się w dniach 14-15 czerwca.

 

 

[1] Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzona w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 96, poz. 1110 z późn. zm.).

[2] Protokół w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzony w Kijowie dnia 21 maja 2003 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 180, poz. 1074).

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}