W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeciw inwazyjnym gatunkom obcym. Coraz szersze działania GDOŚ

14.06.2021

Inwazje biologiczne obcych gatunków roślin i zwierząt to jedno z największych zagrożeń dla przyrody. Obrona przed IGO musi być więc wieloaspektowa – począwszy od budowania świadomości społecznej, na konkretnych działaniach w terenie skończywszy. Dlatego GDOŚ realizuje zakrojony na szeroką skalę projekt mający na celu skuteczne eliminowanie ze środowiska przyrodniczego inwazyjnych gatunków obcych.

rdestowiec, fot. Katarzyna Bzdęga

Rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków obcych (IGO) to jeden z najmniej przewidywalnych, najbardziej dynamicznych i jednocześnie najbardziej szkodliwych procesów przyrodniczych naszych czasów. Jest on związany  z postępem cywilizacyjnym i globalizacją. Zdiagnozowanie problemów związanych z ekspansją IGO i podjęcie skutecznych działań zaradczych to obecnie priorytet w walce o zachowanie bioróżnorodności.

Od 2017 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko nr POIS.02.04.00-00-0100/16 pn. "Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną."

W ramach projektu podejmowane są działania, dzięki którym poszerza się wiedza ekspercka pozwalająca ograniczać negatywny wpływ inwazyjnych gatunków obcych na środowisko, gospodarkę i zdrowie ludzi. Oprócz działań analitycznych polegających m.in. na określeniu stopnia inwazyjności poszczególnych gatunków, wytypowaniu gatunków najbardziej zagrażających rodzimej przyrodzie, analizie i określaniu priorytetowych dróg ich wprowadzania i rozprzestrzeniania się, w ramach projektu opracowywane są również i sprawdzane w terenie efektywne ekologicznie i ekonomicznie metody zwalczania IGO. Rezultatem działań GDOŚ będą kompendia wiedzy dotyczące poszczególnych inwazyjnych gatunków obcych i rekomendowanych metod ich zwalczania pozwalających ograniczyć ich występowanie i negatywne oddziaływanie na środowisko.

Obecnie trwające prace, polegające na opracowaniu i przetestowaniu metod zwalczania, zostały podzielone na sześć części, z których każda obejmuje grupę kilku wybranych gatunków:

Cześć 1 – inwazyjne gatunki roślin wodnych: kabomba karolińska, azolla drobna i moczarka delikatna;

Część 2 – inwazyjne gatunki raków: rak pręgowany, rak sygnałowy, rak luizjański i rak marmurkowy;

Część 3 – inwazyjne gatunki żółwi: żółw jaszczurowaty, żółw malowany, żółw ostrogrzbiety i żółw ozdobny;

Część 4 – barszcze kaukaskie: barszcz Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego;

Część 5 – rdestowce: rdestowiec japoński, rdestowiec sachaliński i rdestowiec czeski;

Część 6 – wybrane (inne) inwazyjne gatunki roślin: niecierpek pomarańczowy i gruczołowaty, kolczurka klapowana oraz tawuła kutnerowata.

Za realizacje poszczególnych części odpowiadają wybrani w przetargu publicznym wykonawcy: firma Prote – Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. (część 1), Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (część 2 i 3) oraz konsorcjum tworzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademię Pomorska w Słupsku, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy i firmą Eco Future (części 4 – 6).
Z wykonawcami współpracują uznani naukowcy i eksperci zajmujący się poszczególnymi gatunkami i problematyką inwazji biologicznych.

Zakres prac został podzielony na cztery główne etapy polegające na:

1. przygotowaniu opracowań dotyczących metod zwalczania poszczególnych gatunków możliwych do zastosowania w Polsce;
2. wskazaniu lokalizacji w których występują te gatunki oraz przygotowaniu zakresu i harmonogramu działań pilotażowych, które w tych miejscach będą realizowane;
3. przeprowadzeniu działań pilotażowych, rozumianych jako testowe zwalczanie poszczególnych gatunków za pomocą metody zwalczania wybranej dla danej lokalizacji;
4. przygotowaniu raportów końcowych i kompendiów stanowiących podsumowanie prowadzonych w ramach zamówień prac dla poszczególnych gatunków.


W czerwcu br. rozpoczął się etap działań pilotażowych, które realizowane będą na kilkudziesięciu stanowiskach w całej Polsce, zarówno w centrach miast, jak i na terenach objętych różnymi formami ochrony przyrody. Wśród testowanych sposobów ograniczenia występowania poszczególnych gatunków znajdują się zarówno metody, które były w Polsce stosowane, jak też innowacyjne, po raz pierwszy wdrażane i testowane w naszym kraju. Poszczególne metody zostaną porównane pod kątem efektywności w różnych warunkach środowiskowych. W ramach projektu stosowane będą też warianty metod polegające na różnej intensywności stosowania poszczególnych zabiegów. We wszystkich przypadkach w ocenie uwzględniony będzie ewentualny niekorzystny wpływ stosowania danej metody na gatunki niedocelowe i siedliska przyrodnicze. Prace w terenie prowadzone będą do końca października 2021 r. Relacje z działań terenowych będzie można wkrótce śledzić na stronie GDOŚ na Facebooku.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}