W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 ton za dużo

05.08.2022

Ciężarówka z drewnem ważyła za dużo aż o 16 t. Kontrola inspektorów małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego wykazała nieprawidłowości dotyczące również czasu pracy kierującego zestawem.

Transport skontrolowany przez inspektorów małopolskiej ITD. Po lewej zestaw załadowany drewnem, po prawej inspekcyjny furgon na przydrożnym parkingu. Po lewej droga i za nią las.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, na drodze krajowej nr 28 w Zembrzycach, skontrolowali w środę (3 sierpnia) ciągnik siodłowy z przyczepą załadowaną drewnem. Podejrzewano, że ładunku może być za dużo – zespół pojazdów został skierowany do punktu wagowego. Przypuszczenia inspektorów potwierdziły się. Pojazd zamiast dopuszczalnych 40 ton, ważył 56 tony. Naciski pojedynczych osi nienapędowych były za duże o 2,4 t i 3 t, a podwójnej osi napędowej o 3,1 t. Nieznacznie przekroczona była jeszcze wysokość zestawu. 

Analiza czasu pracy kierowcy przeciążonego zestawu wykazała również nieprawidłowości. Mężczyzna trzykrotnie skrócił dzienny odpoczynek, w sumie o prawie 13 godzin, wydłużając dzienny czas prowadzenia pojazdu łącznie o niemal 20 godzin. Inspektorzy ukarali go mandatem karnym. Transport drewna rozładowano.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}