W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świąteczna Społeczna Rada Konsultacyjna

16.12.2020

16 grudnia 2020 r. odbyło się 21 posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego, w której uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń przewoźników oraz zaproszeni goście z Ministerstwa Infrastruktury, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, przedstawiciele Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Główny Inspektor Alvin Gajadhur i p.o. Zastępca Głównego Inspektora Joanna Smolińska podczas posiedzenia Społecznej Rady Konsultacyjnej

Spotkania przygotowywane w ramach Społecznej Rady Konsultacyjnej organizowane są cyklicznie, z uwagi na istotne dla branży problemy o których dyskutujemy w szerokim gronie ekspertów. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród przewoźników - powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego rozpoczynając posiedzenie.

Organizowane w ramach SRK cykliczne spotkania mają na celu budowanie dialogu oraz wypracowanie wspólnych stanowisk w kwestiach istotnych z punktu widzenia interesów Państwa, a także funkcjonowania branży transportowej.

Pani Joanna Smolińska p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, poinformowała o planowanym jeszcze w bieżącym miesiącu ogłoszeniu postępowania przetargowego na budowę i wdrożenie nowego systemu teleinformatycznego dedykowanego do obsługi procesów związanych z wydawaniem uprawnień w transporcie realizowanych, przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego GITD.

Zezwolenia polskie na 2021 rok zostały odebrane z produkcji i są na bieżąco wydawane ambasadom. Po określeniu warunków wydawania zezwoleń przez Komisję Społeczną na 2021 rok, niezwłocznie rozpoczniemy proces ich wydawania - powiedziała Pani Joanna Smolińska.

Podczas posiedzenia poruszono również tematy budowy i wdrożenia nowego systemu poboru opłat drogowych przez KAS, pakietu mobilności oraz tzw. ustawy naciskowej.

W kontekście wpływu Brexit na branżę transportową p.o. Zastępca Głównego Inspektora Joanna Smolińska, poinformowała o opublikowanym 10 grudnia 2020 r. przez Komisję Europejską projekcie rozporządzenia awaryjnego na wypadek braku zawarcia umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Projektowane rozporządzenie reguluje zasady wykonywania przewozów drogowych osób i rzeczy przez przewoźników z Wielkiej Brytanii na terytorium UE od dnia 1 stycznia 2021 r. zapewniając ciągłość podstawowych połączeń drogowych dla transportu towarów przez maksymalny okres nie dłuższy niż sześć miesięcy. Komisja Europejska ma czuwać nad wprowadzeniem przez Wielką Brytanię równoważnych praw wobec unijnych przewoźników.

Do tematu odniósł się również Pan Marcin Rzeszewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Infrastruktury, wskazując na istotne zagadnienia związane ze zmianami na granicach. Zachęcał uczestników posiedzenia do śledzenia procesu negocjacji w sprawie podpisania porozumienia na szczeblu unijnym.

Jak podkreśliła Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Urszula Nowinowska, tematem przewodnim spotkania była sytuacja polskich przewoźników w związku z Brexitem i zakończeniem okresu przejściowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dyrektor Nowinowska zapewniła o dalszym wsparciu dla polskich przewoźników na arenie międzynarodowej.

Prezentację w tym zakresie wygłosił Pan Stephen Steele I Sekretarz, Szef Działu Ekonomicznego Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Podczas wystąpienia wskazał wytyczne dla firm transportowych, które określają wymogi jakie przewoźnicy będą musieli spełniać od 1 stycznia 2021 r. w celu realizacji przewozu między UE a Wielką Brytanią. Szczegółowe informacje w tym zakresie można odnaleźć pod wskazanym adresem:

https://www.gov.uk/guidance/transporting-goods-between-great-britain-and-the-eu-from-1-january-2021-guidance-for-hauliers.pl

Należy podkreślić że w dalszym ciągu trwają negocjacje odnoście do przyszłych relacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią oraz zawarcia lub nie umowy handlowej.

Pani Małgorzata Wojtal-Białaszewska dyrektor Biura do spraw Transportu Międzynarodowego omówiła kwestie zgłaszane przez stronę społeczną w zakresie zezwoleń białoruskich, a także ich dystrybucji. Ponadto przedstawiła informację na temat działalności Biura ds. Transportu Międzynarodowego.

Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}