W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16-17 maja 2022 r. posiedzenie Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów w Zakresie Handlu Ludźmi (NREM)

17.05.2022

16 – 17 maja 2022 r. odbyło się posiedzenie Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów w Zakresie Handlu Ludźmi (NREM). Dyskusja toczyła się wokół zagadnień adekwatności sankcji za przestępstwo handlu ludźmi, karania za korzystanie z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi, cyfrowego wymiaru handlu ludźmi oraz walki z pracą przymusową, w tym przerwania łańcucha dostaw na poziomie Unii Europejskiej oraz w wymiarze globalnym.

Na zdjęciu: logo Komisji Europejskiej (European Commission)

Nie zabrakło w czasie posiedzenia wymiany informacji i doświadczeń na temat planu przeciwdziałania handlowi ludźmi, zagrożeń związanych z handlem ludźmi oraz wspierania potencjalnych ofiar wśród osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Głos w sprawie zabrał również Przedstawiciel RP przy UE, zwracając uwagę na zaostrzenie kar z art. 189a kk. w związku z sytuacją uchodźców z Ukrainy.

Zgodnie z art. 72 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa [Dz.U. 2022 poz. 583] „Skazując sprawcę, który w czasie trwania konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy popełnił przestępstwo, o którym mowa w: […] 4) art. 189a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny – sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości od lat 10 do lat 15 albo karę 25 lat pozbawienia wolności."   

{"register":{"columns":[]}}